fallback

Владеенето на български език се въвежда като задължително условие за лицата, кандидатстващи за придобиване на българско гражданство на основание български произход. Това решиха депутатите като приеха на първо четене промени в Закона за българското гражданство, внесени от правителството.

Причината е, че липсата на познание на езика от страна на лицата, придобили българско гражданство по натурализация, би създало сериозни и трудно преодолими пречки за тяхното интегриране в българското общество.

Предвидено е това изискване да не се прилага спрямо лицата, които придобиват българско гражданство на основание осиновяване от страна на български гражданин.

Промените в закона предвиждат и възможност за отмяна на натурализацията в случаите, когато лицето системно и умишлено чрез слово, печат и други средства публично проповядва или подбужда към насилие или омраза, или е извършило акт на насилие от омраза, насочен срещу Република България, българския народ или символите на българската държавност.

Придобиването на гражданство по натурализация изисква и задължения за спазване на българските закони, уважение към България и националните й символи и институции.

Предлага се също така Съветът по гражданството да изслушва лицето, за което е направено предложение за отмяна на натурализацията, като при обективна невъзможност да присъства на заседанието лицето може да представи писмено становище по направеното предложение. Целта на предлаганата промяна е гаранция, че решението за лишаване от гражданство не е било произволно, както и че новосъздадената разпоредба не създава нормативни предпоставки за противоречие с разпоредбите на Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи на Съвета на Европа и с практиката на Европейския съд по правата на човека.

С промените се закрива Консултативният съвет при Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Той бе създаден с изменения на Закона за българското гражданство през 2021 г. като помощен орган при Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Дейностите, които му бяха вменени, до момента се осъществяваха и продължават да се осъществяват от Министерството на правосъдието, без това да оказва влияние върху ефективното провеждане на цялостната процедура по придобиване на българско гражданство на основание български произход.

Промените предвиждат още връчването на удостоверенията за придобиване на българско гражданство да се извършва в рамките на тържествена церемония, която ще се извършва в Министерството на правосъдието или в дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 2 месеца

А,за шофьорска книжка - не е задължително !!!:))))))))))))))))))))))

18

Анонимен

преди 2 месеца

Това се отнасяли се за украинците фашисти избягали от Украйна ,много мързеливи хора ,чакат помощи ,карст скъпи коли и джипове сиромашките ,искат да живеят на морето ,една квартира на месец вече над хиляда лева ,тук ,масово подават за гражданство

17

Веселинъ 7112136860

преди 2 месеца

Никой,който не носи Българска кръв не може да бъде Българин.Раздаване паспорти на чужденци не е друго,а акт на заличаване на Българският етно-генетически фактор. Значи арабите Али и Хасан,на които някой им е подарил бг паспорти решават да си осиновят петдесет палестински бъдещи терорист чета и стават българи,така ли? Или всички сърби от покрайнините и Македония получават Българско гражданство понеже толкова обичат България,че се гаврят непрестанно с нея. А съветските окупатори от Киев и Москва?

fallback