Снимка: БГНЕС
fallback

Временната комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани със сигурността на машинното гласуване, днес ще изслуша председателя на ДАНС Пламен Тончев. Вчера той беше изслушан и от Комисията за контрол над службите за сигурност.

Днешното изслушване беше насрочено в момент, когато скандалът с машините все още не се беше случил, уточни пред БНР Божидар Божанов - депутат от ПП-ДБ, член на комисията и бивш министър на електронното управление. По думите му целта е била да се види какво е правила ДАНС в миналото във връзка със сигурността на машините. Той направи паралел с подобна ситуация през 2022 г.

"През 2022 г. ДАНС изпращат писмо на ЦИК, в което казват, че е налична класифицирана информация за експертите, които осигуряват машинното гласуване от страна на ЦИК, и затова препоръчват те да бъдат сменени. Но ДАНС не предоставя на ЦИК информация. Вчера на въпрос защо тази справка е била явна, а не класифицирана, отговорът беше - защото ЦИК няма достъп до класифицирана информация. Има различно поведение на ДАНС в двата случая. Хипотезата, че това е активно мероприятие, е водещата. ДАНС е можел да се погрижи да защити тази информация. Ироничното в цялата история е, че в справката ДАНС твърдят, че с действията на зам.-министъра може да се създаде среда за евентуално недоверие към машинното гласуване. Те с тази справка създават абсолютно реална среда за такова недоверие", обясни Божанов.

По думите му крайният резултат не зависи толкова от технологията на гласуване. Разпаднаха се митовете, че ПП-ДБ разчитат на машините, за да постигнат едва ли не нечестно резултат, подчерта Божанов. Нямаме претенции към резултата, добави той.

Каквото и да бъде внесено, това не позволява машините да бъдат манипулирани, което се потвърждава и от ДАНС, категоричен е депутатът от ПП-ДБ.

"Рискът, който ДАНС твърдят, че има, е, че когато нещо е било записано и евентуално в бъдеще изнесено, това може да създаде предпоставка някой може да създаде недоверие в машините", каза той.

По думите му процесът на удовстоверяване трябва да се документира - писменно, със снимки и видео. Той уточни, че този процес не е приключил на 20 октомври.

"На 20-ти е направено довереното изграждане от ЦИК в Министерството на електронното уравление, за да може "Сиела Норма" да има време да инсталира съответния софтуер на машините и те да тръгнат. Удостоверяването е отделен процес. Екипите на министерството са работили доста, за да могат да се впишат в 20-дневния срок за удостоверяване. В рамките на този процес - на 25-и, ако е трябвало и на 26-ти е щяло да има извършване на тестове. Това, което е било тествано, е как работи конфигурирането на машините. Това се е случвало", каза депутатът.

Не е имало натиск върху министър Александър Йоловски, заяви Божанов. Според него това са абсолютни спекулации.

По думите му няма спънки да бъде направена процедурата по сертифициране на машините преди втория тур на местните избори.

"Техническата работа вече е извършена, може би формалната част трябва да бъде повторена, ако изобщо се наложи това, а не може просто да се сложи подписа на министъра",каза той.

На всички предходни избори, на които се е случвало това удостоверяване, то се е удостоверявало от зам.-министър, отбеляза Божидар Божанов. Според него министърът е следвал установена практика.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Анонимен

преди 6 месеца

Но много плюят по ДАНС ,но явно Са от ПП ,съжалявам че не арестуваха никой ,а това си е голяма измама

21

анонимен

преди 6 месеца

Абе,момче,хората просто си изпълнили СЛУЖЕБНИТЕ задължения,ти очевидно ,че мястото ти НЕ е за там където са те сложили

20

Психолог

преди 6 месеца

ХАРТИЯТА СЕ МАНИПУЛИРА ЗНАЧИТЕЛНО ПО- ЛЕСНО, ПО- БЪРЗО И ПО- УДОБНО В СРАВНЕНИЕ С МАШИНАТА. ДАНС СЕ ВЪЗПОЛЗВА ОТ НЕЗНАНИЕТО НА ХОРАТА, ЗА ДА ВНЕСЕ НЕДОВЕРИЕ. А ТОВА СЪЗДАВА ОПАСНОСТ ЗА НАЦ. СИГУРНОСТ. ЧАКАМЕ ОСТАВКИ НА ДРУЗЯТА!

fallback