Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg, архив

Премиерът Николай Денков отчете пред депутатите ситуацията след наводнението по Южното Черноморие.

„Имаме загубени четири човешки живота. Винаги около такива трагедии обществото реагира с основание – по начин, който изисква отговори от държавата. Бих искал да разсея възможни критики, че държавата е реагирала късно. Реакцията на държавата в този случай беше буквално мигновена. Валежите започнаха през нощта и още сутринта преди да бъде обявено бедственото положение, на място бяха 11 екипа на пожарна безопасност с 35 служители, два екипа водолази, което веднага започнаха да подпомагат изтеглянето на застрашените хора от съответните региони. Наред с хората, които живеят в населените места, имаше и около 4000 туристи - според данните на туристическите служби. Основните усилия бяха именно към изтегляне на застрашените граждани. Включително и деца – имаше група от около 60 деца, които бяха евакуирани по високите етажи на хотел, чиито подземни помещения бяха наводнени. Имаше и охрана по пътищата, за да не се рискува живота на хората, които тръгваха да пресичат през наводнени участъци“, заяви Николай Денков, цитиран от bTV.

Още по темата

"Още вчера започна подготовката за изграждане на временен мост при Царево, където е прекъсната връзката на юг – към Варвара. От първия ден на бедствието българската армия е на терен в готовност – със самолети, с вертолети. Беше използвана високопроходима техниха, за да се превозят вода и храна. Постепенно ситуацията се нормализира, електричеството и водоподаването са възстановени. Пречиствателната станция в Царево работoи", посочи той.

Направен е оглед на щетите в 56 пострадали обекта в община Царево, подадени са десет заявления, а по едно от тях вече е отпусната еднократна помощ в размер до 1512 лева.

“Ще бъде формирана междуведомствена комисия, която ще огледа щетите и в 14-дневен срок ще представи основните причини за наводнението и как да бъдат избегнати. Ако искаме да избегнем такива проблеми, подходът трябва да е системен”, каза още Денков.

Премиерът поясни, че служебният министър Карамфилова е установила, че на територията на страната има 360 участъка с риск от висока проходимост за водата, която застрашава населението. Седем от тях са в община Царево.

“За момента оценката за щетите в Царево възлиза на 30 млн. лева, средства са налични и сега е въпрос на добра организация от институциите, за да оправим максимално бързо нарушената инфраструктура”, допълни акад. Денков.

„Като възможни причини често се споменават обезлесяване и застрояване на дерета. Да, това могат да бъдат възможни причини, но дали са такива, в конкретния случай трябва да отговори комисията. Ако искаме да избегнем в бъдеще такива проблеми, подходът трябва да бъде системен и да изисква дългогодишни усилия, които до момента не са правени“, каза още Николай Денков.

Той обяви, че на 13 октомври 2022 г. в Министерския съвет е постъпил доклад от тогавашния служебен министър на околната среда и водите Росица Карамфилова, от който става ясно, че на територията на страната има 360 речни участъка с намалена проводимост за водата, които застрашат населението и са с висок приоритет за финансиране. Седем от тях са в община Царево, отбеляза Денков.

Николай Денков съобщи, че до този момент оценката на щетите в Царево възлиза на около 30 млн. лева, а в държавата са налични около 60 млн. лева, предназначени за преодоляване на бедствия и аварии
„Когато излезе докладът от междуведомствената комисия, ще ви информирам своевременно“, увери премиерът народните представители.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase