fallback

Парламентът прие и на второ четене промените в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. С измененията на практика се прекратява концесията на пристанище „Росенец“.

Oще по темата

Преди това, в рамките на същото заседание, промените бяха одобрени на първо четене. Процедурата предизвика спорове в пленарната зала.

Възложените концесии за осъществяване на дейности в стратегически обекти от значение за националната сигурност, засягащи нефт и продукти от нефтен произход, произведени от суров нефт, с произход Русия или изнесени от Русия, на лица, попадащи в обхвата на европейски регламент относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, се прекратяват в едноседмичен срок, записаха на второ четене депутатите.

В двуседмичен срок от отнемане на концесията Министерството на транспорта и съобщенията поема оперативното управление на съоръжението, реши още парламентът. Този текст беше предложен от Хамид Хамид (ДПС) като редакционна поправка в пленарната зала и одобрен със 143 гласа „за“, 52 „против“ и 1 въздържал се.

Разпоредбите от законопроекта с направените редакционни промени бяха гласувани анблок и приети със 144 гласа „за“ и  52 „против“. В подкрепа на измененията на второ четене гласуваха от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната - Демократична България“ и ДПС. Против бяха от „Възраждане“ и „БСП за България“, а депутатите от „Има такъв народ“ не участваха в гласуването.

Отхвърлено беше предложението на Петър Петров („Възраждане“) прекратяването на концесията да се случи в четириседмичен, а не в едноседмичен срок.

От „Възраждане“ и „БСП за България“ възразиха срещу начина на приемане на законопроекта на две четения в едно заседание. От партията на Костадин Костадинов обявиха, че ще се обърнат към Конституционния съд, както са го направили и за референдума за запазване на българския лев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

143

Гоги

преди 9 месеца

На кой му пука за неустокйки, нали се плащат от данъкопатците и с помощтта на кредити от нашите приятели. На всичко които се чудят какво се случва, могат да погледнат към процесите в Украйна след 2014. (Стъпка 1) Инсталиране на управляеми индивиди в управлението на държавата, агресивно настроени към Русия. Знаем вече този път къде свършва.

142

Реалист

преди 9 месеца

A колко ще е неустойката ?

141

Анонимен

преди 9 месеца

До АнтонПетров- Шайката Не мога да разбера всички ли депутати от НС са толкова глупави. Вагит Алекперов, когото вие смятате за собственик на Лукойл , държи само 3,12% от акциите на Лукойл. През 2021 г. тази фирма беше продадена на Lukoil Europe Inv.Group със седалище в Холандия, но фирма-майка е Ротшилд. Та вие коя руска фирма и каква Русия наказвате? Бъдете малко по-умни и не вярвайте на ПП, зад която се мъкне ГЕРБ, т.е. Бойко Борисов...

fallback