Снимка: БГНЕС
fallback

Народните представители приеха на първо четене Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това стана с гласовете на 115 депутати, предаде БГНЕС.

От ГЕРБ-СДС гласуваха 62 депутати (62 "за"), от ПП-ДБ гласуваха 53 депутати ( 53 "за"), от "Възраждане" гласуваха 35 депутати (34 "въздържали се" и 1 "против"), от ДПС гласуваха 28 депутати (28 "въздържали се"), от БСП гласуваха 23 депутати (23 "против"), а от ИТН гласуваха 11 депутати (11 "против").

При прегласуването от ГЕРБ-СДС гласуваха 63 депутати (63 "за"), от ПП-ДБ гласуваха 55 депутати ( 55 "за"), от "Възраждане" гласуваха 35 депутати (34 "въздържали се"), от ДПС гласуваха 29 депутати (28 "въздържали се"), от БСП гласуваха 23 депутати (23 "против"), а от ИТН гласуваха 11 депутати (11 "против").

От БСП се обявиха против предложения бюджет, защото според тях той "не е социален".

Георги Гьоков от БСП коментира, че при приходите единственото, което прави впечатление, е увеличената минимална работна заплата, но останалите неща не са социални, а при разходните параметри от БСП не виждат значителни промени.

"Между първо и второ четене ще внесем нашите предложения. Ще посочим откъде ще бъдат финансирани нашите политики", добави Гьоков.

Деница Сачева от ГЕРБ посочи, че предложеният законопроект се очаква да действа от 1 август до края на годината, и по тази причина той не е амбициозен. Тя коментира, че ще подкрепят този бюджет, а по думите й в момента се предвиждат 19 млрд. лв за пенсии.

"Ние сме против да се обвързват социални плащания с МРЗ, защото това може да доведе до това МРЗ да не може да нараства с темповете, с които трябва. В бюджета на ДОО не се залагат средствата за НОИ", добави Сачева и уточни, че заплатата във ведомството е около 1000 лв. Сачева обяви, че между първо и второ четене ще предложат увеличение на заплатите на работещите в НОИ.

Севим Али от ДПС каза, че няма да подкрепят законопроекта на първо четене. Той попита за каква финансова стабилност се говори във ведомството при положение, че трансферите от държавния бюджет към бюджета на ДОО стават все по-големи. "Призовавам да помислим преди да гласуваме, като говорим за най-уязвимите хора. ДПС на първо четене ще се въздържим като си запазваме правото между първо и второ четене да внесем нашите предложения", каза още той.

Георги Георгиев от "Възраждане" определи бюджета като "неадекватен". Той коментира, че "явно управляващото мнозинство вече ще предлага едно голямо "няма нищо". "Увеличението на МРЗ ще се случи благодарение на решението на 48-то Народно събрание, когато всички депутати приеха тогава. Това не е нова политика. Сега ни предлагат Бюджет 2022 в ДОО", смята Георгиев. Той посочи, че парламентарната му група ще се въздържи при гласуването и ще направи предложения между първо и второ четене.

Искрен Арабаджиев от ПП-ДБ напомни, че е имало кратко време за подготвяне на бюджета на ДОО. "Ще подкрепим законопроекта, защото той продължава политиките, заложени в бюджет 2022 г.", каза той. Арабаджиев коментира, че вижда критика от колегите си, че дефицитът в системата се увеличава, но според него "няма нищо такова". "Няма да има допълнително нарастване на дефицита", категоричен е той.

Красимир Вълчев от ГЕРБ репликира и каза, че половината от пенсиите се плащат от данъци. "Тези 10 млрд. лв. ги взимаме от другите сектори. Последните 1-2 години бюджетната ни политика се промени от разходи за развитие към друго разпределение", уточни той.

На първо четене в частта по приходите депутатите приеха минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители да се запази на 710 лв. от 1 януари 2023 г. и да се увеличи на 780 лв. от 1 август 2023 г., както и максималният осигурителен доход за всички осигурени лица да се запази в размер на 3 400 лв. Народните представители приеха общата сума на приходите и трансферите за 2023 г. от консолидирания бюджет за държавното обществено осигуряване да е в размер на 21 801,4 млн. лв. или с 3 553,7 млн. лв. повече в сравнение с 2022 г.

В частта по разходите депутатите приеха да се повишат изискуемите възраст и осигурителен стаж при пенсиониране за работещите при условията на трета категория труд, да се увеличи с 12% и минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по Кодекса за социално осигуряване от 467,0 лв. на 523,04 лв. месечно, както и да се увеличи размерът на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) от 710 лв. на 780 лв., считано от 1 януари 2023 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Aноним

преди 10 месеца

Какво ли има общо това със плащачите на данъци .Почти нищо .Държавата е фирма ,която се управлява за и от фирма джий . Тези , фирмаджий са особенно жестоки със всички извън тяхната фирма държавата .Стойност се дава само на тези , които имали от някъде пари. Така е във всички постоянно бедни държави .Грозотия във всичко и жестокост .Дързост и грозота .Децата-бъдещето със оценката средно слаб 2 на матурата по български език ,показаха,че тази грозна фирма не е за тях .

5

Анонимен

преди 10 месеца

*** си Саше . 240 са .

4

Анонимен

преди 10 месеца

защо имаме 400 депутати като само 50% гласуват? има такива които никога не са стъпвали в парламента и само точат държавата, смучат като пиавици народа. В БГ трябва да има неповече от 100. 600 са в Германия а тя има 85 млн население, БГ с 6 млн има 400 хратунковци. пфффффффф

fallback