Снимка: БГНЕС

“Диалогът с РСМ няма лошо да се интензифицира, да има повече дискусии и срещи, но това не променя нищо по отношение на позицията на България спрямо т.н. европейски компромис, който последва френското предложение и където РСМ има да изпълни определени задачи”.

Това заяви пред БГНЕС премиерът акад. Николай Денков.

Денков коментира думите на външния министър на РСМ Буяр Османи в Дубровник, който каза, че "диалогът с България трябва да е по-интензивен".

“Няма лошо ние да говорим по бизнес проекти и всичко, което би било полезно за двете държави, но това не променя по никакъв начин външнополитическата позиция на България”, заяви още премиерът.

От догодина България ще спазва решението, прието на последната среща на НАТО, което гласи, че страните-членки на Алианса трябва да отделят минимум 2% от БВП на националните си бюджети за отбрана. "За тази година България е заложила 1,88% от БВП, а за 2024г. те ще бъдат 2%. От следващата година ще изпълняваме това изискване на НАТО, и то е свързано с усложнената среда. Ние трябва да подсилим капацитета на българската армия”, каза още акад. Денков пред БГНЕС. “При един такъв бюджет, който се прави на края на годината, трябва максимално бързо да се задвижват трансфери в различни посоки. Примерно, Сдружението на общините от доста време казва, че кметовете не могат да сформират своите бюджети, защото чакат националния. Отделно, виждате, че има искания от различните групи от МВР, както и такива от НОИ, които искат увеличение. За да осигурим 3% дефицит, който за нас е висок приоритет, ние вече трябва да търсим преразпределяне на средствата, ако ще правим нови. С други думи, ако трябва да добавим до 2% тази година, което никой от нашите партньори не го иска, ние би трябвало да вземем отнякъде другаде, а това не го смятаме за разумно”, каза още премиерът акад. Николай Денков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase