Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

В Министерството на здравеопазването обсъждахме да наложим пълна забрана за износ на медикаменти от България, но не е законосъобразно, тъй като европейските конвенции са такива, че такава забрана може да се налага само при извънредна епидемична обстановка. Това коментира при посещение в Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Петка“ във Видин служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев.

Той информира още, че проблемът е в 25 страни от Европейския съюз. „Ако всяка страна наложи такава забрана, ще се получи още по-голям недостиг, затова се обръщаме към Европейската комисия за съвместни действия и да координираме с другите европейски държави“, отбеляза здравният министър. 

Асен Меджидиев съобщи, че вече има информация, че определени фирми ще осигурят още в понеделник доставка на антибиотици. Най-осезателен в момента е недостигът на антибиотици, антипиретици, диабетни и антихипертензивни медикаменти, уточни той.

По думите на министъра цялата Изпълнителна агенция по лекарствата е мобилизирана, като от днес в проверките са включени и екипите на районните здравни инспекции от страната. „Проверяваме наличността, активизирахме българските производители. Специално за антибиотиците и антихипертензивните средства проблемът е в европейски мащаб – сезирали сме Европейската комисия и Европейска агенция по лекарствата (ЕМА). Много от субстанциите, които се използват за производството, идват от Китай и Индия, и от там се получава недостиг“, обясни още Асен Меджидиев.

В момента проверяваме всички наличности по складовите ни бази, при търговците на едро и това какви заявки има, постъпили от аптеките към тях и дали тези заявки са изпълнени, посочи още той. Активизирани са и служителите на Регионалните здравни инспекции, за да има по-голям брой проверяващи.

Здравният министър уточни, че от болниците няма информация за конкретна липса, която да  е притеснителна. За аптеките, в които има липси, ще се проверява дали са заведени искания към търговците на едро за липсващите медикаменти. „Съответно търговците на едро, ако ги имат в складовете, дали изпълняват тези искания – при обратния вариант ще се налагат много тежки санкции. Ако хванем такъв търговец, директно ще преминем към отнемане на лиценз“, заяви Асен Меджидиев. Той подчерта, че контролът е засилен максимално, а като крайна мярка ще се прилагат тежки санкции. /Таня Димитрова, БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

напълно

преди 1 година

сигурни-ТОВА НЕ Е ДЪРЖАВА А ГРУПИРОВЩИНА ОТ ШАРЛАТАНИ, НЕ НАБОГАТЯЛИ СЕ, НА ИЗБОРИ ДА СЕ ИЗБИРАТ САМИ -БЕЗ НАС

5

Анонимен

преди 1 година

Положението като с газ,нефт,енергия след карантинната криза с мерките и локалните Дауни за организирано нефинансиране и липса с недостиг на лекарствените препарати от всякакво естество за лечение особено антибиотиците като противопоказани за пандемията и ето още нова част от инфлацията предсказваща верижна постоянна инфлация в неопределен период от времетраене за време или въобще неопределена във време,постоянна за действие,постъпателно,настъпателно променлива за начин,причина на поява,действия

4

Анонимен

преди 1 година

Пак ли недостиг? Сигурно затова цените в аптеките са по 3. Днес едни капси за нос, сироп за кашлица и парацетамол ми взеха 53 лева.

fallback