Снимка: БГНЕС

Политическа вихрушка, агония без край и на прага на нови избори. Има ли смисъл БСП да държи мандата до петък?

"Не разбирам какви са тези 2 варианта, които те обсъждат и които ще представят в петък. Още повече, че утре е заседанието на Националния съвет, на което те ще вземат окончателното решение и би трябвало утре вечер да ни стане ясно", заяви журналистът Валерия Велева в студиото на "Денят ON AIR".

Тя коментира, че на заседание миналия уикенд в Банско е имало много сериозен дебат за това дали да се правят каквито и да е стъпки за осъществяване на мандат, или да се ходи на избори и е взето решение, че трябва да се проведат такива, тъй като "Продължаваме промяната" са изчислили, че в момента социолозите им дават възходящ тренд.

"Живот на кабинет, излъчен от това НС, надали би бил по-дълъг от края на годината, началото на следващата. В момента бързи избори устройват максимално "Продължаваме промяната" и ИТН, защото такъв тип популистки партии обикновено губят електорална подкрепа с времето, а не след конкретни решения. Колкото по-дълго стоят те в парламента и съответно в управляващото мнозинство, толкова по-малко гласове ще изкарат на следващите парламентарни избори", твърди политологът доц. Стойчо Стойчев пред Bulgaria ON AIR.

Според Велева, Корнелия Нинова като политик, който уважава всички парламентарни норми, иска да извърви докрай третия мандат и е положила огромни усилия по време на тези преговори да накара "Продължаваме промяната" и ИТН да седнат на една мас. Те са довели до резултат, който обаче не е достатъчен за съставяне на правителство.

"За да бъде успешен този мандат, трябваше да има едно вразумяване на политическите сили. Този запис на заседанието на парламентарната група на ДБ показа, че политиците говорят едно пред камерите, а друго помежду си", каза още журналистът.

Доц. Стойчев смята, че президентът е най-ключовата и активна роля в тази фаза на третия мандат. Той се въвлича в сформирането на ново мнозинство и в избора на нов кабинет. Чрез неговото активно посредничество между партиите се затвърждава и ролята му на обединител на нацията. Той способства в най-голяма степен за раждането на такъв кабинет и на такова мнозинство.

"Президентът в момента показва, че не иска да има такъв кабинет и мнозинство. Той още на летището на връщане от Черна гора каза, че работи за предсрочни избори през октомври. Президентът сам е заявил, че този парламент вече е неспособен да сформира адекватно управление със стабилно мнозинство в него", твърди политологът.

Според него, ако президентът е искал да има кабинет в това НС, е щял да даде мандата на ИТН, но тогава "Продължаваме промяната" щели да бъдат поставени в ситуация, в която вече те да развалят преговорите и да бъдат главния виновник за това да няма мандат.

"Изчерпан е парламентът да генерира адекватни политически решения, защото в него формирането на трайно работещо мнозинство е невъзможно. Дори да има кабинет, той ще бъде сблъскан с невъзможността да приема законопроекти, ще трябва да прави компромиси. По-честният вариант е наистина да се иде на избори през есента", каза доц. Стойчев.

Велева е на мнение, ч от "Продължаваме промяната" от първия ден са направили всичко възможно този мандат да не се състои, поставяйки законодателни условия пред Нинова и БСП с невъзможен тайминг. Тя смята, че няма как в третия мандат, който е изключително ограничен времево, да се приеме сложен закон, който не е минал на обществено обсъждане, като този за шеф на КПКОНПИ.

"Бойко Рашков се използва само с предизборна цел. Той е министър на вътрешните работи. За да стане нещо друго, трябва първо да го освободят като такъв. Затова го използват като бостанско плашило да плашат гаргите с него, да се вдига шум. Ако това правителство имаше реално намерение да се бори с корупцията, досега да имаше приет такъв закон. Шефът на КПКОНПИ може да бъде ефективен единствено и само в изключително силен синхрон и взаимодействие с главния прокурор и с министъра на вътрешните работи. Какъв синхрон може да има между Бойко Рашков и Иван Гешев?", коментира политологът.

Велева съветва бъдещото служебното правителство да се опита да гради мостове, да тушира и да свали напрежението в политическата класа, защото тези сигнали, които излъчват политиците, не способстват за нормални избори. Според нея, ако служебният кабинет свали напрежението, би било успех, а не да вади кирливите ризи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase