Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Очакванията ми са въпросите за властта да не изместят от фокуса на нашите политици дневния ред на българите. Това заяви президентът Румен Радев, който е на посещение в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", където ще открие Национална конференция "Език свещен".

Президентът призова Министерският съвет "да не се крие зад Народното събрание" за Северна Македония, защото е водещата институция в процеса.

Радев не коментира думите на колегата си от Северна Македония Стево Пендаровски, че преди година му е отказал включването на трета страна в преговорите с думите, че "не ни е нужно и че ние най-добре си ги заем нашите проблеми и не ни трябва трети".

Вместо това се обърна към политическите лидери в Северна Македония с призив за "политическо лидерство, смелост и отговорност в името на бъдещото", "защото пътят към Европа е път напред, не назад".

Още по темата

Държавният глава посочи, че френското предложение за РСМ е добро.

"Нямаше да получим френското предложение, което е най-доброто до момента, ако България не беше отстояла  с ясна аргументация ветото на два Съвета за разширяване миналата година. Позицията ми вече е ясна. Нашите европейски партньори осъзнават и споделят позицията ни за отстояване на гражданските права, това не е тема само между България и РСМ. Въпросът, който поставих, за правата на македонските българи и тяхното вписване в Конституцията като едно от условията за начало на преговорите, вече е заложено в преговорната рамка", посочи Радев.

Той подчерта, че е рано политиците да обявяват победа.

"Промяната в Конституцията не е последната, а първата стъпка по пътя на интеграцията. Трябва да е ясно на обществото, че процесът се базира на два важни документа - преговорната рамка, която се разработва от ЕС, второто - двустранния протокол, който е наш ангажимент. Преговорната рамка не може да защити нашия интерес", уточни президентът, предаде Bulgaria ON AIR.

"Френското предложение е добро като преговорна рамка, но същността - истинската защита на интересите, на културното наследство, на промяната на учебниците и табелите и прекратяване на процеса по дебългаризация - зависи от двустранния протокол", заяви Румен Радев.

По думите му на базата на този протокол ЕС ще следи какво да изисква и да защита в процеса на преговорите. Към момента протоколът не давал достатъчно гаранции и защита като действия, механизми, срокове и критерии.

Той призова институциите да заложат  липсващите части, защото ако протоколът не бъде прецизиран, преговорната рамка се обезсмисляла.

За предстоящото гласуване на вота на недоверие президентът обясни, че очаква въпросите за властта да не изместват от фокуса на нашите политици дневния ред на българите, който бил ясен.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase