Снимка: Dnes.bg, архив
fallback

Социалните помощи вече ще се определят на база размера на линията на бедност за съответната година, а не както досега според така наречения гарантиран минимален доход - това предвижда проект за промени в Закона за социалното подпомагане, който ще бъде обсъден на заседание на парламентарната социална комисия в сряда, съобщи БНР.

Проектът е внесен от Министерския съвет. Промените трябва да влязат в сила на 1 януари 2023 година.

Според действащите сега разпоредби на закона месечните, целевите и еднократните социални помощи се определят на база на гарантирания минимален доход.

Размерът му се определя от Министерския съвет и от 2018 година е едва 75 лева. Официалната линия на бедност за 2022 година е 413 лева.

Обвързването на социалното подпомагане с линията на бедността ще увеличи както обхвата на подпомагането, така и размера на помощите.

Промените предвиждат съкращаване от една година на шест месеца на срока, в който безработните, отказали участие в програми за заетост, се лишават от месечни помощи.

За реализиране на предлаганите промени ще са необходими малко над 70 милиона лева за 2023 година, близо 105 милиона за 2024-та и 125,4 милиона лева за 2025 година.

Депутатите от социалната комисия ще обсъдят и два проекта за промени в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, внесени от ГЕРБ и "Продължаваме промяната" и които засягат удължаване на срока на експертните решения на ТЕЛК.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 1 година

Социалните помощи трябва да се спрат, вкл. и детските. Само така ще има повече пари за децата, а социално слабите ще заработят и в този смисъл почти ще изчезнат.

13

Анонимен

преди 1 година

Дори и да си мултимилионер, няма да ти е хубаво да живееш в държава с много голяма бедност, а тука има много бедност, до някъде заради скапаното образование. Бедността води и до голяма престъпност "сиромах човек, жив дявол"

12

Анонимен

преди 1 година

Добра идея

fallback