fallback

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че едностранното спиране на доставката на газ до някои клиенти в Европа е поредният опит на Русия да използва газа като инструмент за изнудване. Как България може да бъде защитена в тази криза?

"Отговорът трябва да бъде единен, не трябва да имаме разнопосочно говорене към Русия, не страните членки да договарят различни плащания. Проблемът има два аспекта - геополитическият и желанието на Русия да ползва газа за натиск върху страните от ЕС, и от друга страна - какво прави националното правителство на всяка страна членка", коментира евродепутатът Андрей Ковачев пред "България сутрин".

Oще по темата
Той очаква българското правителство да обясни защо хранилището в Чирен е пълно на едва 18%, докато в Полша резервите са над 70%.

"Трябва да кажат ясно и какви са тези алтернативи и дали няма да бъдат така оскъпени, че да отиват пари в посредници. Трябва да бъде прозрачно обяснено какво се случва отсега нататък", призова евродепутат.

Според него е ясно, че няма да се плаща директно в рубли за руски газ, но трябва да има ясни правила как да става това.

"Това е възможност зависимостите на страните членки да бъдат намалени. Става въпрос за откриване на банкова сметка в "Газпромбанк", която е в евро и тези европейски постъпления се превалутират в рубли. Това обсъждат всички ползватели на руски газ в Европа - как да бъдат запазени санкциите, и в същото време да се плаща в евро, а не в рубли. Австрия държи в тайна плана си за разплащане. Не желаят да кажат точно как от май месец OMV ще започне да плаща на "Газпром", подчерта Ковачев пред Bulgaria ON AIR.

Евродепутатът отбеляза, че войната на територията на Украйна не е засегнала магистралните газопроводи, които идват от Русия.

"Австрия получава газ през Украйна, както и други държави. През Украйна минават магистрални газопроводи, които не са докоснати от войната. Има ужасяващи кадри на болници, детски градини, ужасите в Буча и Мариупол, но магистралните газопроводи продължават да захранват много страни в Европа", добави Ковачев.

"Затова говорим, че тези 700 млн. евро, които всеки ден ЕС плаща във федералния бюджет на Руската федерация, не е в наш интерес. Колкото по-малко се плаща, толкова по-добре за военната ситуация", заяви Ковачев.

Евродепутатът беше категоричен, че за България е важно да има устойчивост на доставките на газ, с алтернативи, които да не са на по-високи цени, за да не пострада българската индустрия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

63

Гогича

преди 2 години

Миналата година по това време ,запълняемостта беше 10%. Ама той от къде да помни. Нагъвал е брюкселски кюфтаци в Европарламента. Нормалното разходване на газ в едно хранилище е от есента към пролет и запълване лятото. Ама евроДупетата е кух ,де да знае.

62

Дилбер Танас

преди 2 години

Това, като някой е станал евродепутат. Не му пречи да е кух като манастирски налъм. Но е неудобно някак си да го показва. Хранилището като беше писано по-надолу. Е компенсатор на консумацията. Лятото- неизползваното се нагнетява. Зимата -черпим. По тръбата постъпва константно количество газ 365дни. Хранилището има определен обем. Ако го бяха разширили или направили 2-ро. Можеше да има по-голям запас.

61

от Анонимен 71

преди 2 години

прокуратура

fallback