Снимка: БГНЕС

Два липсващи доклада на парламентарни комисии се оказаха препъни камък депутатите да взимат решение, с което да разрешат проблема с ремонтите на пътната мрежа в страната, които са блокирани.

Депутатите не успяха да се разберат дали първата точка – проект относно констатирана опасност от настъпване на невъзможност за Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) за осъществяване на дейностите по поддържане на републиканската пътна мрежа, е отпаднала от дневния ред.

Председателят на парламента Никола Минчев обяви, че точката няма да се гледа, защото липсват доклади от комисиите по регионално развитие и по бюджетни въпроси.

Регионалната комисия заседава вчера, но докладът не е изготвен, а бюджетната комисия въобще не се е събрала.

Ива Митева от ИТН отсече, че разглеждането на проекта вече е било одобрено в сряда като точка в дневния ред и отмяната на точката може да отпадне единствено след гласуване на депутатите в пленарната зала.
„Не може да отпадне по ваше лично решение. Още повече, че Комисията по регионално развитие е гледала тази точка, решението е гледано, но председателят не е подписал доклада“, коментира Митева и призова Минчев да си влезе в ролята на председател на парламента и да започне да прилага правилника.

Тошко Йорданов от ИТН също отсече, че точката трябва да се обсъди.

Още по темата
По думите му няма доклад на бюджетна комисия, защото депутати от ПП изпратили SMS-и, че няма да са на заседанието.
Заради това Любомир Каримански от ИТН, който е председател на бюджетната комисия, поиска от председателят на НС да налага наказания в такива случаи.

В крайна сметка по предложение на председателя на ПГ на БСП Георги Свиленски депутатите излязоха в почивка и се събра извънреден Председателски съвет.

Две седмици след приемането на бюджета за тази година АПИ обяви нови 7 процедури за изпълнители за текущи ремонти и най- ранната възможна дата за обявяване на изпълнител по тях е през юли и то само ако няма обжалване. Ще се стигне до прекратяване на поддръжката преди да са избрани новите изпълнители, предупреди министърът.

Това крие риск, които може да се преодолее само с решението на НС, с което да се даде възможност на АПИ да продължи да възлага договори по действащите споразумения до избирането на нови изпълнители, обясни той.

Караджов призова НС да приеме и решение, с което да се продължи строителството на 278 недовършени обекти - магистрали, мостове.

Изпълнени са дейности от фирмите като претендирана сума е 1 милиард и 176 млн. лв. и заради това се стигна до социално напрежение, протести и съкращаване на персонала. АПИ се нуждае от подкрепата на НС, което да разреши плащането на половината от претендираните суми, каза още Караджов.

Той отсече, че тези проблеми са стари, но са сериозни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase