Снимка: Bulgaria ON AIR

След близо месец Конституционният съд ще даде категоричен отговор има ли право министърът на правосъдието да иска предсрочното освобождаване на главния прокурор. Магистратите днес се събраха на заседание и отново обсъдиха темата, но категоричната им позиция ще е ясна на 8 февруари.

До повторното питане се стигна след като през лятото Висшият съдебен съвет отхвърли като недопустимо искането на тогавашния служебен министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов.

Според преподавателя по конституционни право д-р Орлин Колев съдебната система може да направи така, че да има отстраняване на обвинител номер едно. Действията на депутатите имат чисто политически характер.

"Безспорно оставката, която видяхме, има политически характер – тя не може да породи желаните правни последици", смята д-р Колев.

Според  конституционния експерт доц. Наталия Киселова подадената оставка на Сотир Цацаров като председател на КПКОНПИ и призивът на депутатите за оттегляне на Иван Гешев са лични решения.

"Въпросът с оставките е персонален въпрос. Ще видите процент от тях, които през тези години 2015 г. насам са били активни – респективно не са извършили това, което е заложено в стратегията", посочи доц. Киселов.

Във фокуса на вниманието е и темата за контрол при работата на главния прокурор.

"Механизъм, по който да се търси отговорност от главния прокурор – тази идея е на дневен ред", изтъкна д-р Колев.

И въпреки че Сотир Цацаров депозира своята оставка, прокуратурата все още не е получила неговия сигнал. Bulgaria ON AIR припомня, че той поиска от разследващите работата му да бъде проверена по повод думите на премиера Кирил Петков, че "има последствия от изнесената от Цацаров класифицирана информация".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase