Снимка: ПП
fallback

"Продължаваме Промяната" публикува на страницата си в интернет Споразумението за съвместно управление на Република България в периода 2021-2025 г. Документът беше подписан в петък от съпредседателите на ПП, от една страна, с лидерите на всяка една от другите три формации - "Има такъв народ", "БСП за България" и "Демократична България".

Структурата на бъдещия Министерски съвет, който ще бъде излъчен от 47-то Народно събрание, предвижда министър-председателят да има петима вицепремиери.

Oще по темата
"Продължаваме Промяната" ще предложи днес на президента Румен Радев премиер, вицепремиер по еврофондовете и министър на финансите, втори зам. министър-председател - по ефективното управление. ПП ще номинира също министрите на образованието и науката, на здравеопазването, на вътрешните работи, на отбраната, на транспорта и съобщенията, на иновациите и растежа, както и министър на културата.

"БСП за България" ще има вицепремиер и министър на икономиката и индустрията, както и министри - на труда и социалната политика, на земеделието и на туризма.

"Има такъв народ" ще участва в управлението със зам. министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството, министър на външните работи, министър на енергетиката и министър на спорта.

"Демократична България" ще предложи вицепремиер и министър на околната среда и водите, както и министрите на правосъдието и на електронното управление.

Заместник-министрите се назначават от премиера по предложение на съответния ресорен министър, е записано в споразумението. Ресорните министри определят и състава на политическите си кабинети. Всеки един от коалиционните партньори има право да предложи по един съветник, който да бъде назначен към всеки министър.

Областните управители и техните заместници се назначават по предложения на коалиционните партньори, в съответствие с тяхното парламентарно представителство, е записано в документа.

Предвижда се създаването на 18 експертни съвета, в които всеки от партньорите излъчва до трима представители. Те ще координират взаимодействието и сътрудничеството в коалицията за изпълнение на целите и политиките, заложени в споразумението. Съветите ще провеждат работни срещи най-малко веднъж в месеца.

В споразумението са разписани детайлни политики и детайлни задачи.

Част от структурните промени предвиждат под шапката на Министерски съвет да премине Българската агенция по безопасност на храните и Изпълнителната агенция по горите.

Към вицепремиера по еврофондовете и министър на финансите преминава - Дирекция „Централно координационно звено“. Досега дирекцията беше под шапката на Министерския съвет. Към Министерството на финансите преминава и Изпълнителна агенция „Сертификационен одит на средствата от европейските земеделски фондове“.

Към Министерство на здравеопазването преминават всички държавни болници.

Закрива се Държавно предприятие „Държавна петролна компания ЕАД“.

Вицепремиерът по ефективно управление ще отговаря за Български пощи, които преминават от Министерството на транспорта към Министерски съвет, също и Агенцията по геодезия. От Министерството на правосъдието се прехвърля Агенцията по вписванията.

Дирекция "Съдебна защита" преминава от Министерство на финансите към министъра на правосъдието.

Предвидено е към Министерството на външните работи да премине Държавна агенция за българите в чужбина от Министерския съвет.

Споразумението е със срок на действие 4 години - от 2021 до 2025 г.

Пълния текст на споразумението вижте тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

172

Анонимен

преди 2 години

Гласуваш за ПП, получаваш ***!

171

nenov

преди 2 години

Подавам оставка ставам министър.

170

Жиб.

преди 2 години

Такива като Корнишуша в затвора трябва да лежат за Импексите - не да ни слагат и свалят премиери и (п)резиденти!

fallback