Снимка: БГНЕС
fallback

"По всички сигнали, които до този момент са излъчени, шансът за съставяне на кабинет с третия мандат, връчен на БСП, е пренебрежимо малък. Аз съм песимистично настроен", заявява пред БГНЕС политологът Любомир Стефанов.

"Оттук следва, че отиваме на избори 2 в 1 най-вероятно, въпрос на технически детайли и внимателен прочит на подзаконовите и нормативните актове, за да се синхронизират нещата така, че да не се изпадне в конституционна криза, за което редица колеги и конституционалисти предупредиха, че е възможен сценарий", коментира той.

Oще по темата

По думите му, вече сме в спирала от избори. Предстоящият президентски вот не би трябвало да го броим, тъй като той е регулярен, нищо извънредно няма там. Парламентарните избори очевидно се явяват невъзможност за участниците в тях да разберат всъщност какво представляват те. По същество парламентарните избори имат за цел да осигурят максимално най-дълбока представителна извадка на настоящите настроения, желания и виждания на възможно най-голяма част от българските граждани. Оттук нататък следващото нещо е да се конструира на базата на тези желания, възможности и намерения и прочие на гражданите стабилно управление, обаче, не от една партия, а от няколко, тъй като очевидно има много групи интереси в България, които имат своето представителство. Ей това просто послание българските политици понастоящем не го разбират. Докато го разберат, очевидно ще трябва да минават през избори, докато разберат, че отговорността за съставяне на правителството не трябва да се прехвърля към гражданите, тъй като щом те подреждат вота си вече два пъти, а и най-вероятно трети път със същите представители, посланието е ясно – намерете начин да се разберете вместо да чертаете линии очевидно в пясъка, намерете начин да съградите мостове.

Според Стефанов, отговорността на президента в създалата се ситуация, е да си изпълнява конституционните правомощия и да не ги надвишава, да следва предписания регламент с по-малко въображение, с минимална намеса във вътрешно-партийния живот и да бъде равно отдалечен от всички партии, както твърди или заявява, че е, а със събитията от вчера и днес виждаме за пореден път, че не е. "Тук не е въпрос на партийни пристрастия, помните, че и пролетта отново мандатът отиде при БСП. Сега отново мандатът отива при БСП, аргументите са ми малко странни с оглед на цялата заявка на президента в последните 5 години.", заявява политологът.

По думите му, ако БСП не бяха получили мандата, а някоя от другите партии, щеше да има по-голям шанс за съставяне на кабинет. "Ако мандатът беше отишъл при "Изправи се БГ! Ние идваме!" или при Демократична България, нещата бяха като че ли с малко по-позитивна перспектива. При БСП смятам, че нещата няма да се получат. Всички партии, които са евентуално спрягани като участници в преговорите и потенциални партньори имат позиции по темата мандат, БСП и управление, така че няма какво да очакваме да се случи някакво страшно чудо.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

110

Избягал от политикат

преди 2 години

Получихме инструктаж за прехода- декември 1989г. Ние ще ги накълцаме на партии и партийки и навсякъде ще има наши хора - случи се. Да се започнат незабавни митинги и противопоставяне в наша полза.Незабавно организиране извозването на максимален брой хора към западна Европа. Дайте им чалга в най долнопробният и вариант.Дайте им порно в най калния му вариант.Да се забрани всякаква индустриализация..... и още 35 точки.

109

Интелектуалец

преди 2 години

Оказа се, че президентът Радев както всички останали български политици не е в състояние да надскочи себе си. Що за аргумент е, че познавал хиляди честни и почтени социалиалисти. Не познава ли също толкова честни и почтени демократи или толкова честни и почтени центристи? В случая с третия мандат се сниши по линията на най-малкото съпротивление. Никога не бих го подкрепил на избори.

108

Отвратен

преди 2 години

Дрън дрън ярина! 30 години се съобразяваме с агресивна посредственост, с малцинство, саообявило се за демосратично и т.н.

fallback