Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

"Възможността за правителство с третия мандат е по-скоро теоретична. Би могло да стане практически при две възможности - "Има такъв народ" да преразгледа досегашната си позиция, за което няма симптоми. втората е - да се постигне избиране на правителство чрез въздействие върху кворума, но това е слаб политически вариант. След всичко, което се случи през последните седмици, много по-голяма е вероятността да се отиде на нови избори". Това коментира пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Съвета за стратегическо развитие при президента.
По думите му въпросът е не просто на кого ще бъде връчен третият проучвателен мандат, а дали останалите ще се споразумеят за някакво практическо действие с изгледи за успех, защото иначе жестът ще е със символно значение.

"Бих посъветвал президента Румен Радев да проведе още веднъж разговори с потенциалните участници в един възможен кабинет преди да връчи мандата", каза проф. Маринов.

Oще по темата

Според председателя на Съвета за стратегическо развитие при президента идеята за издигането на служебния кабинет като редовно правителство е хипотетично добра, но трудно осъществима.

Проф. Маринов подчерта, че въпросът с канадското гражданство на министър Кирил Петков трябва да бъде решен от Конституционния съд, но добави, че в казуса има и политическа страна.

"Този казус се повдигна с определени цели, които е ясно, че не са дружелюбни към служебното правителство и най-вече към президента. Картината е ясна. що се отнася до подкрепата към министър Петков и към служебния кабинет, тя се обуславя от начина, по който си вършат работата", каза той.

Маринов определи като странно раздвояване поведението на "Има такъв народ" - да обявят подкрепа за втори мандат на Румен Радев и в същото време да атакуват министри от назначения от него служебен кабинет.

"Няма никаква политическа логика в това", призна той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

43

3

преди 2 години

До Малко за политикада изчака парламента с изборите, та да може да се налапат "новите" другари. А пък народът, демек нас, кучета ни яли.. Важно е да се разпределят порциите.

42

Анонимeн

преди 2 години

Аз по принцип планирам избори по Коледа и Нова година, след това за Гергьовден 2022 и по 09.септември.2022 г.

41

Малко за политика

преди 2 години

Служебното правителство има всички права на редовно такова. Единственото му ограничение е че (по правило) няма работещ парламент, за да приема нужните закони. А сега имаме и едното и другото. Защо да се бърза със завъртането на парламентарната рулетка? В конституцията не е предвиден срок, в който получилата третият мандат парламентарна група трябва да го върне. Така че време има. Има 40 законопроекта, които чакат разглеждане в НС. По-добре да приемат поне по-спешните от тях, та тогава на избори

fallback