Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Отиване на нови избори означава провал на политиците, смята бившият социален и външен министър инастоящ изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване условията на живот и труд към Европейската комисия. Ивайло Калфин.

„Няма възможност да се пише нов план за възстановяване и устойчивост. Най-разумно е да се внесе този, изготвен от ГЕРБ. По-късно следващото правителство може да внесе корекции“, коментира той пред БНР .

Калфин поясни, че подготовката на такъв план отнема месеци и ако България започне отново, това означава нови консултации, които ще отнемат време, а последствията са, че страната ни ще има достъп до средствата от Европейския съюз по-късно.

„Има много критики, може би с основание. Но няма възможност да се пише нов план. Или този, или близък до този план ще бъде внесен. По-добре е да бъде внесен, за да може България да има достъп до първите средства, които отпуска Европейският съюз“, каза той.

Калфин отново подчерта, че „планът дава възможност, но не замества националните правителства в решенията“.

„Това е огромна възможност. Никога досега ЕС не е генерирал толкова средства извън бюджета. България ще има достъп до 60 млрд. лева през следващите няколко години. Голяма част от тези пари няма и да връщаме. Въпросът е не как ще се похарчат тези средства, а къде искаме да отиде държавата ни през следващите десет години и как тези пари могат да ни помогнат. По този начин трябва да върви логиката, водеща трябва да е визията. Такова нещо аз обаче не виждам“, обясни той.

По думите на Ивайло Калфин в момента планът се използва за политически битки.

Той коментира и политическата обстановка у нас. Според него ситуацията е предвидима, защото избирателите са поставили трудна, но не невъзможна задача - искат нов тип управление:

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

64

Анонимен

преди 3 години

Ясно е, че т.нар . "нови партии" - ДБ и ИМВ начело с доста познати лица не желаят да приемат БСП, така че ДБ и ИМВ ако ИТН не вземе мандата, да се договарят с мандат от коя партия ще се формира правителство. Ако и те откажат , "новите партии " да се измитат. Те ще загубят предсрочните избори: част от електората на ИТН ще се прелее в ДБ, но в недостатъчна степен, БСП ще увеличи броя на гласоподавателите си, но ВМРО ще влезе в НС, което означава 4-и мандат на банкянския Пожарникар.

63

Анонимен

преди 3 години

ГЕРБ спечели 27% почти, не защото бяха управляващи и били имали структури...бла,бла, а защото имат доверието на болшинството българи в много региони. Делата на ГЕРБ са видни за всички.БСП също бяха управляващи преди години, но хората ги изгониха с камъни от парламента и не им дадоха гласовете си.

62

Анонимен

преди 3 години

Ами те са си провал и без нови избори

fallback