Снимка: БГНЕС
fallback

Пенсионерите в България продължават да взимат най-ниските пенсии в страните от ЕС.

"Единият от вариантите за осъвременяване на пенсиите за стаж и възраст е по така нареченото "швейцарско правило". Другият вариант е преизчисляване на пенсиите за тези, които вече са придобили право на пенсия и продължават да работят", коментира пред БНТ депутатът от ДПС Хасан Адемов, председател на Комисията по труда и социалната политика.

Друг елемент при определяне на размера на пенсиите е свързан с промяна на коефициента, който 1.2 за всяка година стаж. Размерът на пенсията се определя като доходът се умножи по този коефициент. Според реформата на министър Калфин този коефициент е трябвало да расте до 1.5, припомни Адемов, но управляващите са решили, че трябва да бъде фиксиран на 1.2. Депутатът обясни, че през този коефициент може да бъде индексиран осигурителният принос на лицето, което да се отрази на размера на неговата пенсия.

За 50-те лева на месец за пенсионерите, обещани от премиера, Адемов заяви, че не са дори социално подпомагане. Според него става въпрос за една определена подкрепа е предизборен привкус.

"Тези 50 лева по никакъв начин не отчитат осигурителния принос на пенсионерите. Няма никакво значение колко години си работил, върху какъв доход си се осигурявал. Единствената им връзка с пенсиите е, че се раздават заедно с пенсиите", заяви депутатът.

По негово мнение в условия на тежка корона криза, съчетана със социална, здравна, икономическа криза, бюджетът по-скоро трябва да има антикризисен характер, за да може да бъдат покрити потребностите на хората, които имат най-големи нужди от финансов ресурс. За Адемов е очевидно, че бюджетът за следващата година ще бъде приет в условия на дефицит, който трябва да се покрие или от увеличени данъци и осигурителни вноски, което не е приемливо, или от дълг.

"На входа на системата трябва да има мерки, които да бъдат адекватни", смята депутатът.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

народ

преди 3 години

Най-ниските пенсии в ЕС са в България, пресмятат в euromag.ru и посочват, че средната пенсия в нашата страна е 125 евро. Румънските пенсионери получват средно 175 евро, в Литва 222, в Естония 232, в Латвия 304.Чехите получават като пенсия половината от заплатата, която е средно около 1000 евро, а португалциите 54% при средна заплата над 1000 евро.Във Финландия пенсията е 58,4% от заплатата, която средно е около 3700 евро, но от тази сума трябва да се приспаднат данъци и други плащания.Словенците се пенсионират на 63 години, а словенките на 61, и могат да разчитат на 62%

18

Анонимен

преди 3 години

Еми как няма да е като има толкова много служители в МО И МВР които получават заплата и пенсия едновременно,къде го има по света ,отделно немалка част които са пенсионери работят като цивилни с големи пенсии и на заплата НА ДЪРЖАВНА РАБОТА,а другите да умират.......НЯМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!

17

Bademov

преди 3 години

Пенсиониране на 60 години навършени. За всички групи и категории. Това е решението ! И ще има за всички най високи швейцарски пенсии.

fallback