Снимка: БГНЕС
fallback

Общините, които искат пътища в близост до тях да бъдат освободени от винетна такса, ще трябва да поемат поддръжката им. Това е наредил премиерът Бойко Борисов на заседанието на правителството днес, обясни регионалният министър Петя Аврамова пред журналисти в МС. По думите й докато текат преговорите със Столичната община за това, глобени граждани няма да има.

Oще по темата

Решението е по повод казуса с общини и райони в близост до общинския център. Така жителите им на практика ще бъдат освободени от задължението да плащат винетки за преминаване, но местната власт ще се заеме с поддръжката след сключване на споразумение с АПИ.

Сутринта Борисов се ядоса на шефа на Пътната агенция и нареди проблемът да се разреши, защото жители на софийски райони обявиха протестни действия. Аврамова напомни, че лично Борисов обяви тази възможност миналата година, но такива желания от общините нямало. Тя не се нае да каже колко би струвала поддръжката, но предположи - милион. Министърът разясни, че от 2004 г. "спорните" пътища са в обхвата на тези, за които се дължи винетка, но с хартиена, каквато беше до неотдавна, нарушителите са били хващани много по-трудно.

"Никой не е глобен от населените места, за които между АПИ и Столичната община текат преговори и няма да бъде глобен, докато тези преговори не приключат и не се уточнят пътищата, за които няма да има винетна такса. Съответно Столичната община трябва да поеме разходите за издръжка на тези пътища.

Северната скоростна тангента ще бъде освободена от винетна такса след подписване на споразумение, но не и от тол такса. Там преговорите трябва да бъдат в посока разделяне на разходите за поддръжка", обясни Аврамова.

Над 100 хил. лв. ще струва възстановяването на отрязаната с флекс рамка на тол системата, съобщи регионалният министър и посочи, че вандалската проява е в резултат на изкуствено създадено напрежение.

От 1 март 3115 км от републиканската пътна мрежа ще подлежи на тол такса. В този обхват са 803 км автомагистрали и 2312 км пътища първи клас. Пътищата втори клас – близо 3 хил. км, ще бъдат с нулева ставка. На заседанието на МС днес е приета новата актуализирана тарифа, съгласно договореностите с превозвачите. Новото е, че за пътни превозни средства с алтернативни горива ще се плаща 50% от таксата за Евро 6, съобщи министърът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

239

Чифте макара серсем

преди 4 години

Я да напише точна калкулация на възстановителните работи! И за 10 000 ще свърша работа! 100 000 лв. е цената за почти 20 тонна конструкция и включва: закупуване на материала, първоначално почистване, разкрой, монтаж, заварки, разпробиване за монтажни крепежи, двустепенно боядисване, доставяне с транспорт и товаро- разтоварни работи, монтаж на място. Цената е за ново. А може за две торби цимент за " петите" да искат 90 000. Я си кажи , стрино, че всичко над 5 електрода и малко ток, е комисиона!

238

зеленски

преди 4 години

НИКЪДЕ ВДРУГИ ДЪРЖАВИ НЯМА ТАКЪВ ВИД ТОЛ СИСТЕМА И ГОДИШНИ ИЛИ МЕСЕЧНИ ВИНЕТКИ ПРИМЕР---ИТАЛИЯ---ИЗЛИЗАШ ИЗВЪН НАСЕЛЕНОТО МЯСТО И СИ КУПУВАШ БИЛЕТ ВРЪЩАШ СЕ--ПАК

237

Анонимен

преди 4 години

100 Бона ще струва, да сте мислили навреме ,не само да търмъчите от народа. Народа търпи до време, и после му пада пердето.

fallback