fallback

Президентът Румен Радев официално обяви, че снема доверието си от правителството.

"Държавни органи си позволяват да сплашват несъгласните и протестиращите. Налице е организирано настъпление срещу гражданската свобода", заяви президентът. Какво обаче се крие зад тези негови действия?

Oще по темата
"Анализът на днешната ситуация може да бъде на много пластове. Да започнем с най-повърхностния - реагира защитно, атакувайки, страхувайки се от това какво ще последва от следваща порция прокурорско обвинение в посока, която и ние не знаем каква ще бъде. На второ място - темата въобще да бъде анализиран морален проблем, свързан с някаква постъпка в миналото чрез изказване на Конституционния съд, го поставя в обекта на общественото внимание като човек, който трябва да дава отговори, а не да задава въпроси, както до този момент е свикнал", каза психологът проф. Антоанета Христова в предаването "Денят ON AIR".

Според нея това е свързано с риска да започне по-бързо сваляне на рейтинга на президента, а по думите ѝ това той не може да си го позволи като личност, като човек, а може би и като бъдещи перспективи, които чертае в политиката. За нея изказването му днес е било грешка.

"Място за нова политическа партия в обществените представи няма, доколкото новите неща не се очакват с отворени обятия, а в същото време старите са неодобрявани. Българският гласоподавател се намира в много сложна вътрешно-конфликтна ситуация на взимане на решение и формиране на мнения", каза още тя.

Проф. Христова посочи, че към днешна дата нямаме среда, която да гарантира успеваемост на който и да е политически проект

"На преден план изпъква картината на защита. На втори план е опитът да запази лидерска позиция. Когато виждаме този сблъсък  - той не взима предвид, че хората са уморени от избори. В момента се управлява криза, в която е необходимо да имаш оперативно управление, за да може тя да бъде ефективно преодоляна", коментира проф. Антоанета Христова пред Bulgaria ON AIR.

Според нея ролята на президента не е на политическа партия.

"Той заема ролята на БСП, защото те са в криза. Това обаче не оправдава смените на ролите, защото ролята на балансьор има своя смисъл в политическата среда", каза още тя.

Проф. Христова коментира, че важният ефект е, че в момента президентската институция е обявила война на Министерския съвет и отношенията са скъсани директно. "Това е послание за липса на диалог, че институциите не функционират ефикасно и от това могат да страдат само гражданите", допълни политическият анализатор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

36

Анонимен

преди 4 години

Има два начина да кажеш че бутилката е наполовина пълна, проблема е че Радев предпочита негативния, което означава просто че няма лидерско качество, странното е че е генерал които трябва да надъха армията си евентуално, а няма способност за това.Просто има неща които не умее, а останалото е резултат от това.

35

Anio

преди 4 години

Президента яко се притесни от срстата и недодялано реши да отклони вниманието от себе си.Много е жалък,веднага му падна рейтинга и със съветниците са се чудели как да излезат от тази ситуация и хоп сваля доверието.Много важно пълен ***

34

Шопо

преди 4 години

Нема грешка,лельо ! Тия могат само да крадат!

fallback