fallback
 
Сръбският външен министър Ивица Дачич направи остро изказване срещу българското малцинство в Босилеград и Цариброд. Защо Сърбия си позволява това, и то по време на европреговорите?
 
"Изказването е цинично, защото преди 100 г. Сърбия завладява тези територии – Босилеград и Цариброд, по силата на Ньойския договор, разкъсвайки семейства и села. Ясно е, че това малцинство не е останало да живее в Сърбия по негово желание, останало е там, поради това че България губи няколко войни поред и съответно сърбите са тези, които печелят територия - България никога не се разширява в териториална посока към Сърбия", каза в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR Александър Сиди от ВМРО/ОП.
 
По думите на Сиди, това население живее в най-бедната част на Сърбия – нарочно е оставена да бъде така. От около 100 хиляди души преди около 25 г. сега са около 30 хиляди, които са останали в тези територии. Останалата част от хората са отишли или във вътрешността на Сърбия, или са дошли в България, или са взели български паспорти и са заминали на Запад. Така че, политиката по обезбългаряване е целенасочена, подчерта Александър Сиди.
 
За какво ще настояваме по време на европреговорите, доколко твърди ще бъдем?
 
Според Александър Сиди, по време на европреговорите сме длъжни да поставим българското малцинство, колкото и да не му се иска на Дачич, постоянно на масата на преговорите. В конституцията пише, че българското малцинство трябва да има всички права, а всъщност държавата нехае по този въпрос.
 
Александър Сиди е категоричен, че България може с много по-остри дипломатически ходове да накара Сърбия най-сетне да изпълнява своите ангажименти. „Най-крайното възможно решение е да се стигне до налагане на вето“, каза депутатът от ВМРО/ОП. „Аз лично се съмнявам. Смятам че здравият разум от страна на политиците в Белград ще ги накара да променят своето отношение по посока на този въпрос и съответно няма да стигнем до крайности да бъде спирана Сърбия по пътя й към Европа и НАТО“.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Дебър

преди 4 години

По Ньойският мирен договор Западните покрайнини са дадени на Словено Хърватско Сръбско кралство за 100г и докато съществува кралството или неговият приемник Югославия Юридически по Международен договор трябва тази територия да е част от България Къде сте бг политици и Б Б

9

Скептик

преди 4 години

В момента, не преди 100 години, Сърбия е единственият потенциален съюзник на България. Българите в Перник, Драгоман, Видин или Кюстендил, както и в почти всеки Български град не са в по-добро положение от малцинството ни в Сърбия. Това не пречи да си защитаваме интересите. А ВМРО обслужва едно посолство.

8

Анонимен

преди 4 години

Да вземат тия сърби да преместят българите в малко по-развит район ***.

fallback