Снимка: Булфото
fallback

Подалият оставка министър на околната среда и водите Нено Димов заема този пост над 2 години и половина, като бе избран на 4 май 2017 г. от 44-ото Народно събрание. Той бе предложен на поста от коалиционния партньор на ГЕРБ - Обединените патриоти.

Димов е познато лице в политиката, като е бивш зам.-министър, депутат и председател на Института за дясна политика.

Oще по темата
Избирането му за министър предизвика полемики в дясно. Самият Димов подчерта, че влиза в правителството като експерт, а не толкова като партиен кандидат.

"Аз съм експерт и в това качество съм поканен, защото политическата ми кариера е свързана с това, което наричаме автентична десница. Така че тук приемам номинацията си като на експерт", каза той броени часове след като бе избран за министър на околната среда.

Ето най-важното от биографията му

Роден е на 20 септември 1964 г. в София. Завършил е френската езикова гимназия в столицата и СУ "Климент Охридски", факултета по математика и информатика. Магистър е по математика и доктор по физика.

Научен сътрудник I степен (2002-2010) в Геофизичен институт БАН.

Член на Генералната Асамблея на Регионалния екологичен център в Сентандре, Унгария (1998-2002).

В периода 2001-2002 е бил директор на дирекция "Програмиране и информация" към Изпълнителна агенция околна среда. Член на УС на Европейската агенция по околна среда (1997-2002).

Бил е главен секретар на Министерство на околната среда и водите и заместник-министър на околната среда и водите в кабинета на Иван Костов (1997-2001). По-късно е и депутат от ДСБ в 40-ото Народно събрание (2005-2009), член на комисиите по икономика и по бюджет и финанси.

Владее френски, английски и руски език.

Нено Димов стана деветият министър, който се раздели с поста си в кабинета Борисов 3.

В бройката влиза и вицепремиерът Валери Симеонов, който напусна управлението след масовите протести на майките на деца с увреждания, които бяха обидени от негово изказване.

Първи си отиде министърът на здравеопазването проф. Николай Петров, който напусна на 10 ноември 2017 година заради конфликт на интереси при обществена поръчка във ВМА.

Трима министри си отидоха наведнъж след тежката автобусна катастрофа край Своге в края на август 2018 година, когато оставки дадоха министърът на вътрешните работи Валентин Радев, министърът на транспорта Ивайло Московски и министърът на регионалното развитие Николай Нанков.

Правосъдният министър Цецка Цачева напусна през пролетта на 2019 година след скандала с имоти на партийни дейци и министри.

На 14 май миналата година оставка подаде и министърът на земеделието и горите Румен Порожанов. Той беше разпитван по делото срещу бизнесмена Миню Стайков за злоупотреби с еврофондове.

2019 година завърши с още една оставка на министър. Този път тя беше дадена от социалният министър Бисер Петков. Борисов обясни неговото отстраняване с липсата на комуникация от страна на другите министри с Петков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

60

ОБЪРКАНА ДЪРЖАВА

преди 4 години

Завършил СУ Климент Охридски, факултета по математика и информатика. Магистър е по математика и доктор по физикаЕСТЕСТВЕНО ЧЕ НЕ МОЖЕ И НЕ ТРЯБВА ЛИЦЕ С ТАКОВА ОБРАЗОВАНИЕ ДА СЕ НАЗНАЧАВА ЗА МИНИСТЪРВ ПОДОБНО МИНИСТЕРСТВО - НЯМА ПОДХОДЯЩО ОБРАЗОВАНИЕ И РЕСПЕКТИВНО И ЕКСПЕРТНИ ЗНАНИЯВ СТРОИТЕЛНИЯ УНИВЕРСИТ ИМА СПЕЦИАЛНОСТ ЯЗОВИРИ И КАСКАДИВ БИВШИЯТ ЕНЕРГОПРОЕКТИМАШЕ ОГРОМЕН СЕКТОР -ЗНАЧИ СПЕЦИАЛИСТИ ИМА.ТА ТОЗИ Е КАЛИНКА -РЕЗУЛТАТА ОЧЕВИДЕН В ЕНЕРГЕТИКАТА МИНИСТЪРКАТА Е СЧЕТОВОДИТЕЛ

59

пусти да опустеят

преди 4 години

Много алчни социалисти! Ще избият народа само и само да се докопат до властта!Тази Нинова и черния оркестър около нея . . . са за дрънголника!

58

тъй дръж

преди 4 години

Няма лабаво. Девет министри за има яма две години. Кога се е чуло и видяло социалист да поеме отговорност? Никогъш. Те вината я поемат с мезета както беше казал един виден социалист.

fallback