Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Бой на негри в тъмна нощ и боричкане на булдози под килима. Така видя философията на поправките в Закона за туризма лидерът на НФСБ Валери Симеонов.

Според него текстовете създават възможност за корупция и война на хотелиери.

Така че депутатите от Обединени патриоти гласуваха против поправките, внесени от Министерския съвет. От БСП също имаха доста забележки, но се въздържаха при гласуването.
 
Мотивите на кабинета да внесе изменения в закона са продиктувани от необходимостта от регламентиране на статута на националните курорти.

Oще по темата
С промените се разширява и детайлизира правната уредба по отношение на критериите и изискванията към дейността на територията на националните курорти.

Предвижда се възможност за обособяване на функционални зони в националните курорти, т. нар. продуктово зониране, съгласно наредба, приета от общинския съвет на чиято територия е националният курорт.

Според Валери Симеонов обаче целият закон е сгрешен.

"Има капсулиране на националните курорти, което е една от основните промени, капсулиране само в рамките на Министерството на туризма, а досега се взимаше решението за обявяване на национален курорт от МС. Това е диктатура, а в Министерството на туризма няма такива специалисти, с новия текст министерства и държавни органи са изключени“, каза той.



Освен това той възрази остро срещу новата разпоредба в закона, според която Министерството на туризма обявява списък на категориите информация, подлежаща на класификация като служебна тайна за сферата на дейност на Министерството на туризма и структурите на пряко подчинение на министъра на туризма.

"Това е пълно информационно затъмнение, а липсата на информация е най-добрата среда за възникване на корупцията, това означава“, скочи Симеонов.

Димитър Бойчев от ГЕРБ коментира, че националните курорти носят значителни приходи на общини, в чиито територии попадат, но има нужда от регулация, защото се оказва, че кметовете отпускат средства за инфраструктурата в курорти само ако са добронамерени.

30% от бюджета на община Несебър се формира от Слънчев бряг, посочи като пример той.

Ресорният министър Николина Ангелкова обясни, че промени в закона са обсъждани повече от три години.

"Националните курорти са лицето на туризма. Стигна се до тези предложения, защото е важно да има ясен правен статут що е то национален курорт и какви са правата и задълженията с инфраструктурата, рекламата, предлагания продукт", обясни тя.

Според нея всички искат България да е целогодишна дестинация с качествен туристически продукт.

"Не приемам тезите, че няма как Министерство на туризма да отговаря за националните курорти, то е основен двигател в сектора“, отсече още тя.

С приетите на първо четене промени се уреждат правила за регистрация на ски училищата в Националния туристически регистър (НТР).  Ски училищата ще упражняват дейността си чрез лица, притежаващи професионална правоспособност и квалификация за обучение по снежни спортове.

Отпада досегашното изискване ски учителите да придобиват правоспособност след изпит в Министерството на туризма.

Въвежда се уникален идентификационен код (УИК) на категоризираните места за настаняване, който ще се генерира от НТР. Чрез УИК ще се постигне индивидуализация на категоризираните туристически обекти и оптимизация на вписванията в НТР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Анонимен

преди 4 години

сигнал за расизъм вече е подаден срещу този аматьорски псевдо-сайт заради заглавието им, ех редакторче, ех простоватий..

27

Гост

преди 4 години

Омразата шества... Тя е заразна! Да я спрем!

26

Коментатор

преди 4 години

Този като го видя, се сещам за Караянчева. Тя носи отговорност за лица като този!

fallback