Снимка: БТА
fallback

Иновациите в здравеопазването съдържат потенциал за конфликт - поддържат човешкия живот, но някои от тях са много скъпи, каза вицепремиерът Томислав Дончев на конференция "Заедно за повече здраве".

Форумът е организиран от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, Българския лекарски съюз и Българския фармацевтичен съюз.

По думите му необходим е експертен и обществен дебат за здравеопазването - колко повече средства да се дават, как най-разумно да се разпределят, а има и нови теми.

В областта на здравеопазването властват лошите новини и негативните стереотипи, но ако сравним ситуацията днес и преди 10 години, имаме нови болници, удвоен ресурс, високотехнологична апаратура. В особен феномен сме, каза още Дончев и посочи, че в последните години не се сравняваме със себе си, а с другите - старите и богати държави от ЕС, а подобно сравнение винаги е много трудно.

Данни от проучване, извършено в периода 11-18 октомври, сред 1006 респонденти, показва, че образът на системата на здравеопазването в медиите и социалните мрежи е негативен, като 70 на сто от запитаните отговарят, че посоката, в която се развива системата, е негативна, предаде БТА.

Проучването беше представено от Димитър Ганев от социологическа агенция "Тренд". При реален досег със системата обаче 53 на сто не са удовлетворени от здравното обслужване. Над 70 на сто от участниците в проучването посочват, че имат доверие на фармацевтите, 64 на сто - в лекарите, а 65 на сто - в професионалистите по здравни грижи. На 42 на сто от запитаните не им се е налагало да доплащат за лечението си, каза още Ганев.

Близо 86 на сто от запитаните отговарят, че държавата трябва да отделя повече средства за здравеопазване, а 95 на сто смятат, че парите трябва да се изразходват по-ефективно. Повече от половината от участниците са на мнение, че пациентите нямат добър достъп до лекарства.

Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков припомни, че за следващата година парите за здравеопазване ще бъдат с 500 млн. лв. повече, а през 2022 г. се очаква общият им размер да бъде 6.4 млрд. лв.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Surg

преди 4 години

Много е просто обществото контактува с персонала, а не с сградите, а персонала е все по малко, все по лошо платен, работещ на 2 места, с проф. Деформация, а на т. Н. Началници не им пука.....

23

Анонимен

преди 4 години

Не сме доволни.

22

P@r

преди 4 години

Нашето не е здравеопазване а болнолечение !!!

fallback