Снимка: БТА
fallback

Премиерът на Северна Македония Зоран Заев иска бързо провеждане на предсрочни парламентарни избори.

Решението на Заев идва след като евролидерите не дадоха начало на предприсъединителни преговори за членството на страната в ЕС, тъй като Франция не е съгласна за това.

Oще по темата
Заев съобщи по време на извънредно обръщение към нацията., че няма намерение да подава оставка. Той ще представи позицията си утре по време на лидерската среща при президента Стево Пендаровски.

"Ние изпълнихме всичко, а ЕС не спази обещанието си. Те направиха историческа грешка. Всичко, което можехме, направихме. Безспорен факт е, че ние сме жертва на европейска грешка. Аз съм разочарован и гневен", подчерта премиерът на Северна Македония, цитиран от БНТ.

Той каза още, че поема върху себе си разочарованието на гражданите.

"Европейският сън на македонския народ няма да бъде унищожен. Отговорно заставам пред вас и поради тази причина искам да чуя вашата позиция по отношение на провеждането на бързи предсрочни избори в най-скоро време. Вие ще решите по кой път ще вървим", каза още Заев и добави: "Сериозността на днешния ден изисква сериозно решение".

Той призова да се продължи по европейския път, защото в противен случай ще се стигне до национализъм, изолация, бедност и изграждането на паметници от стиропор. "Готов съм за нов чист мандат за изграждането на европейска държава", подчерта Зоран Заев и обеща да изгражда добросъседски отношения. "Не са ни нужни разправии със съседите", добави той.

Зоран Заев е министър-председател на страната от 1-ви юни 2017 година. Той подписа Договора за приятелство с България на 1-ви август същата година, а миналата година през месец юни чрез Преспанския договор сложи край на дългогодишния спор за името на страната между властите в Скопие и Атина и така отвори пътя за евроатлантическата интеграция на страната.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

141

Анонимен

преди 4 години

До Анонимен Няма как да поставим условия на сърбите, освен за права на малцинството. Те не отричат българска история. Казват - Да, това е било българско, но ние го взехме, като спечелихме войни и подписахме договори. Румънците официално минаха на българо-румънска история. Албанските гидове с гордост ти казват - Ето това някога е било ваше, сега е наше.

140

Анонимен

преди 4 години

Слаба подготовка и наивност. Сега макетата влизат в перманентна политическа криза, направо не виждам как ще съставят правителство. Понеже македонците няма да гласуват поради варене на айвар, тежест ще придобият албанските партии Ако последните успеят да се обединят, което не ми се вярва, може да съставят и правителство. Преброяване пак няма да има. Ще има тотално обезлюдяване, при това панически, защото Макрон спомена за преразглеждане на безвиза с асоцираните.

139

Анонимен

преди 4 години

Абе защо не поставяме политически условия на Сърбия. Това е държавата която винаги е действала срещу България. От тях идват проблемите с Македония. Например историческо извинение за медусъюзническата война в която започнаха война срещу нас.

fallback