Снимка: архив, Булфото
fallback

Македонският научен институт настоява пред българското правителство да постави осем задължителни условия за правителството в Скопие във връзка с предстоящата покана на Република Северна Македония за ЕС.

Това се заявява в декларация на Института относно членството на Р Северна Македония в ЕС, представена от председателя на Института доц. Александър Гребенаров.

Условията, посочени в нея, са да се признаят българските корени на мнозинството от населението в историко-географската област Македония, включително и в пределите на днешната Р Северна Македония, да се осъдят политическите убийства и репресии срещу българи след 1944 г., да се променят учебниците и помагалата, да се отстранят надписите върху паметници и музейни експонати с антибългарско съдържание, да се преосмислят националните празници, насочени неправомерно срещу българите и българската държава.

Oще по темата

Други задължителни условия според Института трябва да са преустановяване на езика на омразата към българите в медиите, да се признае, че официалният език според конституцията на Р Северна Македония е формиран на основата на български говори, както и да се предоставят граждански и политически права на българите, еднакви с правата на другите етноси в Р Северна Македония с включването им в конституцията.

Македонският научен институт призовава правителствата на двете държави да започнат директен политически диалог в духа на подписания договор и да не допуснат противоречията между Р Северна Македония и България да се превърнат в проблеми на ЕС, пише още в документа, цитиран от БТА.

Доц. Георги Николов, заместник-председателят на Института, отбеляза важността на написаното в учебниците, тъй като съдържанието им оставя трайна следа в съзнанието. Обикновеният човек е манипулиран не само с медиите, но и с учебния материал, коментира той. Според него трябва да се обърне внимание и на музеите и начина, по който те представят историческите факти.

Журналистът Коста Филипов отбеляза проблема с езика на омразата. Проф. Нина Дюлгерова коментира, че битката за историята е битка за българското поколение, което идва след нас и допълни, че българите са много толерантни.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

92

мони

преди 4 години

До така трябвакое така трябва.ес се разпада...към кого да се присъедини македония?към бедна,корумпирана,обезлюдена българия ли?за америка има три много важни играчи в евразия,а именно великобритания,турция и русия...разбира се и китай,но той е по-наизток.великобритания напуска,турция нахлу в сирия и там нещата стават сериозни.американците заедно с руснаците им дадоха зелена светлина затова.това е знак за важността на турция.анкара зашлеви вашингтон,а софия и атина побързаха да я прегърнат...

91

така трябва

преди 4 години

Плюсовете за Северна Македониея като евентуален член на ЕС - никой не може да и пипне границите, Гърци и България също, защото са се отказали от териториални претенции. Ако нечлен на ЕС посегне на Сев. Македония, сигурността на тази държава моментално става грижа и на Брюксел. Обаче, за целта, Сев. Македония трябва също да положи усилия и да се откаже от старата омраза и от стария си шовинизъм. В ЕС тя може да влезе, след изпълнение на посочените тук условия.

90

обаче

преди 4 години

И докато Северна Маякедония не е изпълнила тези условия, ЕС не трябва да я приема в състава си, защото иначе тя ще внесе в ЕС всичките проблеми и омраза, натрупвани от югославско време. ЕС няма полза от стари конфликти. България даде от ясен по-ясен знак за добронамереност, ако не бяхме ние, Македония никой не я забелязваше на картата. Не бяхме длъжни, но се застъпихме за нея.

fallback