Снимка: Министерство на енергетиката
fallback

"Бъдещето е на чистата енергия. Възобновяемите енергийни източници имат важно място в енергийния микс, но гарантът за енергийна сигурност са мощностите, които произвеждат базова енергия - атомните електроцентрали са такива мощности. Чрез развитието на ядрените технологии и ядрената енергетика можем да решим много важни въпроси, свързани с климатичните промени." Това е казал министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на срещата си с изпълнителния директор на Агенцията за ядрена енергия /АЯЕ/ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Уилям Магууд IV. Той е на посещение в България по нейна покана, съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката.

Oще по темата

Петкова: Поехме ресора през 2014 г. Ситуацията бе тежка!

Магууд е представил пред енергийния министър основните насоки в работата на агенцията, към която предстои да се присъедини и нашата страна. За постигане целите на Парижкото споразумение за климата е необходимо увеличаване на енергията от ВЕИ, задълбочаване на енергийната ефективност и двукратен ръст на ядрените мощности в света, показват анализи на АЯЕ. По думите на Магууд, предизвикателство пред всяка страна е определянето на баланса между конвенционалната енергетика и възобновяемите източници.

"Развитието на ядрената енергетика е един от основните приоритети в работата на правителството в енергийната област", е казала министър Петкова. Тя е запознала своя гост с работата на АЕЦ "Козлодуй" и успешно приключилите програми по удължаване живота на пети и шести блок на централата. Възможността за изграждане на втора ядрена мощност в страната също е била тема на разговора, допълниха от енергийното ведомство.

Агенцията за ядрена енергия е структура в рамките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие със седалище Париж, Франция. Тя има за цел да подпомага сътрудничеството между страните - членки за високи постижения в областта на ядрената безопасност, технологиите, науката, околната среда и правото. В организацията членуват 33 страни, включително стратегически партньори (Китай, Индия), които оперират почти 90 на сто от инсталираните ядрени мощности в света. Към момента организацията работи по 22 международни проекта, включително със страни, които не членуват в нея.

Понастоящем България работи паралелно в две основни направления - присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и към Агенцията за ядрена енергия. Присъединяването на нашата страна към АЯЕ е включено като задача във втория проект на плана за действие с ОИСР, който се разработва в момента и предстои да бъде представен на Секретариата на организацията, пише в съобщението.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

40

Анонимен

преди 4 години

Теменушке, Теменушке, виж какво от тебе стана,приличаш на мецана.

39

П.Петров

преди 4 години

Сигурно поради тази причина затварят атомните централи с в САЩ, Франция и Германия.

38

Коко

преди 4 години

Теменужке разбираш от енергетика колкото Боко тиквата от политика кажи сега от къде взимате гориво за Козлодуй че откакто сменихте доставчика много аварий взеха да стават вие сте *** не сте политици и наистина имаме нужда от АЕЦ Белене но се надявам никога вие да не я построите защото като ви гледам магистралите си представям какво ще стане с Белене Бог да пази България от такива некадърници и кажете на българите откъде внасяте гориво за Козлодуй защо сменихте доставчика

fallback