Снимка: БулФото

Изненада е, че сред кандидатите за изграждането на проекта АЕЦ "Белене" има български компании. Това каза пред bTV министърът на енергетиката Теменужка Петкова по повод вчерашната информация, че 13 компании от различни държави са подали документи за участие в изграждането на проекта за нова атомна електроцентрала АЕЦ "Белене".

В надпреварата се включват китайски, корейски, руски, български и немски участници, а заявленията се разделят на три категории - стратегически инвеститори, участие чрез закупуване на оборудване и изкупуване на електроенергия.

Още по темата

В най-важната част от проекта - стратегически инвеститор или компанията, която на практика ще изгради централата, кандидатите са 7. До момента известни са китайската и корейската държавни ядрени компании, както и руската "Росатом".

"Процедурата за избор на стратегически инвеститор беше разработена в дълъг период. Ние много обмисляхме етапите, тъй като според решението на парламента проектът трябва да се реализира на пазарен принцип, без предоставяне на държавна гаранция и без сключване на дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия", обясни Петкова.

Това е и причината, по думите на министъра, поради която се е наложило да се даде възможност да участват и компании, които да придобият миноритарен дял и да сключат договори за изкупуване на електрическа енергия.

"13-те заявления включват кандидати от всеки един спектър на процедурата", доволна е Петкова.

Важно е да се знае, че кандидатите засега са изпратили само заявления, а конкретните оферти предстоят. До 90 дни комисията, която ще пресява фирмите, трябва да избере няколко, с които да води преговори на база реалните им оферти.

България ще участва в проекта със своята Национална електрическа компания и нейните собствени активи. Към момента страната ни е дала малко над 3 млрд. лева по изграждането на централата.

Според Петкова, компаниите, които са дали заявка за участие в проекта са световни лидери в енергетиката и тя е категорична, че не приема критиките, че това са само непознати или държавни фирми.

"Това е една много сериозна заявка", убедена е Петкова.

Накрая министърът на енергетика заяви убедено, че твърденията, че площадката на проекта е в сеизмична зона, са неверни.

"Такова нещо като сеизмичен риск не съществува в анализите и документите и хората трябва да бъдат спокойни", категорична е Теменужка Петкова.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase