Снимка: БТА
fallback

Темата за втечнения газ е важна за България и региона. Страната ни все още е зависима от един доставчик на газ и  затова усилията ни са България да стане независима при доставките. Това мнение изказа министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на участие в международен форум "Отключване на бизнес потенциала на източноевропейските газови пазари - конкуренция,  алтернативи, пазари, проекти, сигурност чрез диверсификация. Случаят LNG".

"Най-важен е проектът за интерконектора между България и Гърция, който ще даде сигурност в целия регион", посочи Петкова, цитирана от БТА, и допълни, че правителството има воля за изграждането либерализиран пазар.

Страните в региона не успяха да изградят инфраструктура за доставка по различни маршрути, но сега този проблем може да бъде решен и регионът да тръгне в друга посока, отбеляза Петкова.

Премиерът Бойко Борисов посочи, че около 20 май ще бъде направена първата копка на интерконектора с Гърция.

Газовият хъб Балкан и нашата мрежа, която разширяваме, транзитът през България е много добре изчислен и свързан с Третия енергиен пакет, подчерта премиерът Борисов. По думите му целта е диверсификацията вътре на производството в страната и ако има по-евтин газ от сегашния, който доставяме, нашата икономика и потребителите ни да получават най-евтиния газ.

Като имаме газовите магистрали, интерконекторите, който докара по-евтин газ, да продава на борсата, това е добре за българската икономика и индустрията ни, заяви още министър-председателят и изтъкна, че истинската диверсификация ще бъде от конкуренцията от цената на газа. Паралелните тръби на транзитите са били изрязани и запушени – с каква цел, оставям на разследващите журналисти да проверят, призова още Борисов.

Друг важен проект е връзката между България и Сърбия, който трябва да е факт след няколко години. След реализирането на тези и други проекти, България ще стане средище на потоци както от север, така и от юг, посочи министър Петкова. До края на годината се очаква да заработи и платформа за търговия с природен газ.

През последната година Турция намали вноса си на руски газ с около 60 процента и днес има шест нови терминала за втечнен газ, които се изграждат, каза Алекс Алексиев от Центъра за черноморски изследвания. В нашия регион има значително развитие по отношение на LNG. Новият терминал в Александруполис ще ни даде достъп до втечнен газ, посочи Алексиев.

Още икономически новини от България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

69

Анонимен

преди 5 години

По-евтин американски газ? Само пълни неграмотницимогат да говорят подобнисмехории . Продават го по-евтиноза зарибяване на неадекватниполитици и техните *** .Това се нарича дъмпинг - за завладяванена пазар . И след това вдигат цената .Немедлено оставка на премиера предател .

68

Анонимен

преди 5 години

До ДиверсияУкрайна купува американска втечнена газ, доставена в Полша и транзитирана през Полша на цена по-ниска от тази която купуваше от Русия.Това е факт!И съвсем нормално. Русия винаги действа като монополист и това е защото е монополист с имперски амбиции.

67

Евреин

преди 5 години

То само терминалите, един терминал средно струва 1 милиард и 500 милиона.Близо два милиарда един терминал.Отделно, да действително в момента САЩ продават втечнен с 30% хо-евтин.Но след тази отстъпка, цената минимум става с 30% по-скъпа от този, внасян от Русия.Така чехите изгониха САЩ от пазара, когато започнаха да продават на истинска себестойност.Нямам против да има 2-3-5 газопровода, но е престъпна небрежност, народът да плаща безбожните цени на БГ слугинажа.Просто е нечовешко!

fallback