Снимка: архив "Булфото"
fallback

Депутатите приеха на първо четене новия Закон за маслодайната роза. С него ще се създаде публичен регистър на розопроизводителите и розопреработвателите, а за нарушителите се предвиждат глоби от 500 до 5000 лева.

Oще по темата

С текстовете се цели да се защити интересът на розопроизводителите и розопреработвателите, както и да се гарантира качеството на българското розово масло.

Как българската роза стана вече.... френска

Законодателната инициатива е наложителна поради настъпилите през последните години процеси на масово създаване на насаждения от маслодайна роза с неясен и разнороден сортов състав, различни стопански качества и свръхпроизводство на розов цвят, който не може да бъде обработен технологично в съществуващите обекти за преработка.

Насаждения от маслодайна роза ще се създават само от сертифициран посадъчен материал с доказан произход, предвижда още законопроектът. Ще се регламентират и взаимоотношенията между производители и преработватели, чрез сключването на договори за изкупуване на маслодайната роза.

Със законопроекта се създава и публичен електронен регистър на розопроизводителите, розопреработвателите и обектите за производство на продукти от маслодайна роза.

За тези, които произвеждат цвят от маслодайна роза, без да са вписани в регистъра обаче, се предвижда глоба в размер от 500 до 1000 лв. Когато нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, санкция скача от 3000 до 5000 лв.

За невписаните преработватели на маслодайна роза глобата е в размер от 3000 до 5000 лв., а при повторно нарушение - от 5000 до 10 000 лв.

По време на дебатите зам.-министърът на земеделието Вергиния Кръстева посочи, че българското розово масло е известно в цял свят и това налага намесата на държавата в неговата защита.

"Предвидени са и договори, които да се сключват между розопроизводителите и розопреработвателите. Това е гаранция и за розопроизводителите, че техният цвят ще бъде изкупен и заплатен накрая", коментира тя.

Йордан Апостолов от НФСБ се съгласи, че е належащо да има такъв закон, но настоя, че той не трябва да бъде приеман в този вид. По думите му текстовете трябва да бъдат променени и обвини ГЕРБ, че е нарушен политическият диалог.

Павел Шопов от "Атака" пък изрази задоволство, че след толкова години се е стигнало до приемането на този закон. Той обаче разкритикува социалистите, които от два месеца отсъстват от пленарните заседания.

"БСП уж имат за емблема българската роза, а ги няма. Те щяха да са полезни за приемането на този закон", заключи Шопов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Анонимен

преди 5 години

Къде го видяха тия не искам вече да ги споменавам с думата " политици и дупетати" че в България има свръх производство на цвят от маслодайна роза и да се ограничават насажденията. Вий господа знаете ли колко розово масло е произвеждала малка България по времето на соца ? и все не стигаше и то само за френските маркови парфюми. Сега Турция го произвежда и има пазар , а ние ще лапама пак мухите.

5

Анонимен

преди 5 години

И ако си насадиш маслодайна роза като декорация в градината или в обществените градиники,пак ли ще плащат хората глоба?Вие добре ли сте?

4

V

преди 5 години

България се превръща в бананова република ;) За да стане това значи някой източва от някъде системата .Нещо сметките не излизат !!! Ама и кръчмаря хич го няма .

fallback