Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Гръцкият премиер Алексис Ципрас беше на историческо посещение в Северна Македония - първото след подписването на споразумението за името на страната. Там той се срещна с колегата си Зоран Заев. Кое е основното, което се реши при тази визита - коментира журналистът от Bloomberg TV Николай Кръстев.

"Сега се отвориха много канали на сътрудничество, като най-важният е икономическият канал. Гърция вложи над 1 милиард в икономиката на съседна Република Северна Македония, което е 15% от нейния брутен вътрешен продукт. За гръцкия бизнес Македония се очертава като един своебразен данъчен рай", заяви той.

Според него Гърция се завръща по нов начин в икономически план в нашия регион и има много нови възможности пред гръцкия бизнес. Той допълни, че зад подаръците към Македония стои и политически интерес.

По думите му най-голямата новина от срещата на двамата премиери е решението, че самолети на гръцките военновъздушни сили ще пазят въздушното пространство на Македония. В същото време България се е забавила, тъй като все още не са ни обновени военновъздушните сили, смята той.

Междувременно в Македония текат избори, които гостът на "Денят ON AIR" определи като много интересни, тъй като се очертават трима основни претенденти за президентския пост. "Обществото им е разделено. Това, което трябва да се възприема като риск е, че може да не бъде постигнат избирателният праг", поясни той.

На въпрос какви шансове изпусна България в тази ситуация, Кръстев изрази мнение, че е трябвало да бъдем активна страна, особено икономически.

"Ако кандидатът на ВМРО стане президент, тя обяви в Брюксел пред български депутати, че няма да признае договора за приятелство с България, което е много лош сигнал", допълни журналистът пред Bulgaria ON AIR.

Според него сега е моментът България да реагира.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

108

ERICH

преди 5 години

Сред основните източници за анализ на прабългарския език са неславянските числови изрази в Именник на българските ханове, като академичните изследователи ги идентифицират като тюркски, Анализът на имената на прабългарските племена също води до противоречиви изводи, като произходът на различните имена е тюркски, ирански и угро-фински. Предимно тюркски, но и ирански влияния показва и изследването на личните имена на прабългарски владетели и на писмените паметници на Балканите.

107

ERICH

преди 5 години

Малко за специалистите по лингвистика относно древният македонски език.Учете и използувайте мозъчетата си.Прабългарският език е говорен от прабългарите поне от времето на Стара Велика България (7 век), след това във Волжка България и Дунавска България. С основание може да се предположи,че в Дунавска България вероятно напълно изчезва след 9 век, когато официален език става старобългарският,който е разработен в преводите на Библията от Кирил и Методий и се основава на солунското славянско наречи

106

Анонимен

преди 5 години

ГЪРЦИЯ НАПРАВИ БЪРЗА И СТРАХОТНА ИНВЕСТИЦИОННА ИНВАЗИЯ В МАКЕДОНИЯНАШЕТО ПРАВИТЕЛСТВО Е НА ОПАШКАТА, КАКТО Е ОБИЧАЙНО МИНИСТРИТЕ БЛЕЯТ ИЛИ СА ЗАЕТИ С ПОКУПКАТА НА ЕВТИНИ ЛУКСОЗНИ АПАРТАМЕНТИ.

fallback