fallback


Сумата, която се отделя от държавния бюджет за здравеопазване става все повече, но тези пари все още са малко. Процентът от националните средства, които отиват за здраве обаче е голям. Проф. Николай Габровски, който е заместник - директор на "Пирогов" и един от водещите неврохирурзи у нас, сподели, че е убеден, че за тези повече дадени пари, в България пациентите получават повече.

"Сигурен съм, че хората в България се лекуват по-добре от колкото са се лекували преди 10 години", категоричен беше проф. Габровски в студиото на "Денят ON AIR".

Той беше категоричен, че има и проблеми в системата на българското здравеопазване, като според него неволите идват от липсата на контрол. По думите му обаче този контрол е много труден, защото иска много висока експертност, голям човешки ресурс и политическа воля. Според неврохирурга обаче подобна организация между всичко това е много трудно да се постигне.
Oще по темата


"Ние самите лекари искаме да има такъв контрол, който да отделя тези, които не спазват правилата от тези, които работят съвестно, защото от това източване страдат всички", каза проф. Николай Габровски пред Bulgaria ON AIR.

Заместник - директорът на "Пирогов" допълни също, че българското здравеопазване има силни страни, с които да се гордеем. Той обясни, че сред добрите страни на системата у нас е възможността пациентите да се срещнат със специалисти на много високи ниво.

Проф. Габровски говори и по темата за младите лекари, които напускат България. Според него няма лошо те да идат в чужбина и да почерпят от опита на други страни. Той беше категоричен, че в цяла европа има недостиг на кадри и лекарите лесно си намират работа, което прави заминаването още по-лесно.

Според неврохирурга обаче по-доброто възнаграждение не е единственият фактор, който да кара младите медици да заминават със семействата си в чужбина, за да практикуват.

"За мен лично част от проблемите, които карат тези млади хора да напуснат е общото отношение, обществените нагласи, несигурността в голяма степен и една склонност да се взираме повече в лошото", допълни проф. Габровски.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Ели БГ

преди 5 години

51% от всеки бизнес трябва да е държавен.За да има конкуренция трябва да има регулиращ фактор в лицето на държавата.Не може частния бизнес да има печалби - фармацевтика и мед. изделия - 600 %.Защо БГ не произвежда медицински изделия, имахме фармацевтични продукти, еквивалентни на западните лекарства.Огромна мафия е Медицината, като се почне санитар, сестра, лекарства, мед. изделия, посредници, лекари, частни болници финансирани от НЗОК, частна и държавна практика в едно. Това е БЕЗУМИЕ!

18

Joko

преди 5 години

Липсвало котрол.... Ами това не е случайно.... Ба си държавата и хрантутниците , които ни управляват !

17

Емигрант

преди 5 години

Пак гласувайте за тия ***.Никакво гласуване.Да видим какво ще направят тия ***

fallback