Снимка: архив, Булфото

На 8 май 2016 година Корнелия Нинова стана новият председател на БСП. Тя спечели одобрението на 395 от делегатите срещу 349, гласували за предходния лидер на Столетницата Михаил Миков.

Две години по-късно - промени ли се нещо в партията? И защо мнозина анализатори не могат да поставят левицата в ролята на истинска алтернатива на управляващото мнозинство?

Още по темата

"Корнелия Нинова се превърна в част от два големи проблема, съпътстващи БСП системно. Единият е свързан с политическата легитимност, защото не успя да се превърне в онази левица в класическия смисъл на думата. Тя все още е наследник на партията на авторитарния режим в общественото мнение", коментира в студиото на "България сутрин" политологът Цветанка Андреева.

По думите ѝ другият голям проблем, който червената лидерка не е успяла да преодолее, е "системният дефицит на малките шансове БСП да спечели властта".

"Партията не може да стане първа политическа сила и в този смисъл мисията да дойде на власт е провал за Нинова като председател", подчерта Цветанка Андреева.

Не на такова мнение обаче се оказа социологът Кольо Колев.

"БСП страда от това, от което страдат всички леви социалдемократически и социалистически партии в Европа. Проблемът е, че те напуснаха идеята за защита на бедните и неоправданите и се захванаха с т.нар. реална политика", посочи той.

Пред Bulgaria ON AIR Кольо Колев допълни, че това предполага грижа за капитала и икономиката, което от своя страна не се харесва особено на работническата класа.

"Всичко това съвсем естествено удря върху легитимността на левицата не само в България, но и в Европа", каза социологът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase