Снимка: БНР

Какво отговаря президентът Румен Радев на руския патриарх Кирил, когато главата на Руската православна църква обвини България, че не признава достатъчно заслугата на Москва за освобождението си?

Отговорът на този въпрос идва почти месец след като избухна скандалът около визитата на руския патриарх у нас.

Напрежението дойде от недоволството на духовника, че страната ни отчита не само руския подвиг, но и този на полските, финландските, литовските и други войници за свободата си.

"Уважаваме историята и знаем от нея, че Русия води с Османската империя Освободителната война от 1877-1878 г., но също така и знаем, че под знамената на император Александър II са се сражавали воини от различни народи и няма как приносът им да бъде омаловажен". Така държавният глава отвръща на упреците на руския духовник по време на разговорите им в президентството на 3 март.

Още по темата

Срещата се превърна в една от най-обсъжданите след като Руската православна църква качи на сайта си видео от нея. Кадрите обаче съдържаха само думите на руския патриарх, но не и отговорите на българския президент.

Въпреки настояването президентската администрация да публикува стенограмата от разговорите, това така и не стана, а от "Дондуков" 2 дори обявиха, че такава няма.

Днес обаче от Светия синод разпространиха пълен аудиозапис на срещата, от който става ясно какво всъщност е било коментирано, съобщи bTV.

"Ние знаем много добре от нашите исторически източници, че под знамената на император Александър II е имало воини от други народи, които също са оставили костите си тук, на българска земя. И ние уважаваме всяка капка кръв и всяка жертва. В никакъв случай не омаловажаваме руския принос. Това си остава за нас Руско-турската война. Русия е военната сила, която ни освободи. Но е имало в състава на Руската армия, Вие знаете много добре от историята, други народи и ние сме длъжни да уважаваме и тях”, отговаря Румен Радев на нападките на руския патриарх.

Духовникът обаче продължава:

"Ако вие се обърнете към Литва и ги питате какво място заема във вашата история освободителната война на Балканите, те няма да ви разберат. Ако същото питате и поляците, те още повече няма да ви разберат. Защо тогава тази идея изведнъж възникна в недрата на българското правителство да говорите за ролята на Полша, Литва и Финландия в Освобождението на България”.

Радев отвръща: "Вие знаете, църквата се моли за всяка една душа. Отделният човек е важен в църквата и един човек да има загинал, ние трябва да го споменем. Той се е бил, още веднъж казвам…”.

Патриархът след това призовава: "Да оставим тази тема”.

Духовникът използва срещата, за да похвали развитието на духовния живот в Русия и диалога с властта.

"Ние благодарим на Бога за този диалог, който се осъществява между руската църква и властта и всички тези разговори за срастване, които много обичат да разпространяват на Запад. Да, обичат да говорят за това. Нищо подобно не се случва.”, казва патриархът.

Той обяснява и че сегашните руски управляващи са насочили политиката си към "осъществяването на пълния суверенитет на Русия – реалният суверенитет, а не формалният”. Какво представлява той? "Този суверенитет ни дава възможност… да казваме "не"тогава, когато това "не” е продиктувано от националните ни интереси”.
Кирил пожелава и на България такъв тип диалог между църква и държава.

Противно на интерпретациите, че патриархът е чел конско на българския президент, по време на срещата Кирил ласка Радев.

"По съветско време за най-лоши оратори бяха смятани българските другари, които въобще не можеха да говорят без хартийка. Когато Ви слушах, се наслаждавах, че България ражда такива забележителни харизматични лидери, които могат така добре да изказват своите мисли”.

В края има един любопитен момент – руският патриарх заявява "На Вас бих искал искрено да Ви пожелая Божията помощ”, на което Румен Радев отговаря: "Аз съм я поискал от нашия мъдър патриарх (Неофит – б.р.) и съм я получил”.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase