Снимка: архив "Булфото"
fallback

Парламентът бутна ветото на президента Румен Радев върху Закона за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност, който касае пряко фалиралата КТБ. Поправките бяха внесени от Делян Пеевски, Хамид Хамид и Йордан Цонев от ДПС.

С 129 гласа "за" депутатите от ГЕРБ, ДПС и "Обединени патриоти" отхвърлиха ветото на държавния глава. Против бяха само народните представители от БСП и "Воля".

Според вносителите на промените с тях се дава правен способ да се върне разграбеното на държавата. С измененията в закона всички прихващания и вземания, по които не е имало действителни плащания, се обявят за недействителни.

Oще по темата

Президентът обаче възрази срещу някои от Преходните и заключителните разпоредби на приетия закон, защото с тях се преуреждат със задна дата настъпили правни последици, придобити права и погасени задължения. Това според него е в нарушение на правовата държава.

В мотивите си държавният глава подчерта още, че обществото има нужда да знае конкретните измерения на последиците от приетия закон - колко са обезпеченията, които ще бъдат нищожни, колко са прехвърлянията на акции и дялове, които ще бъдат относително недействителни, приблизително каква ще е стойността, с която ще бъде увеличена масата на несъстоятелността на КТБ след прилагането на закона.

От ДПС благодариха на президента, че подкрепя целите на проекта. Те обясниха, че са задали три въпроса към финансовия министър, за да се изяснят конкретните измерения на промените - какъв е броят на заличените обезпечения от КТБ, колко са съдебните дела за прихващания и за списъка на извършените изплащания. Броят на заведените съдебни дела са 205, а материалният интерес е за над 1 млрд., отчетоха от движението.

Хамид Хамид настоя и че няма нищо неконституционно в това законът да има ретроактивно действие.

Според БСП обаче именно влизането му в сила със задна дата ще създаде правна и икономическа несигурност.

"Законопроектът не попълва пропуски в Закона за банковата несъстоятелност. Той ще създаде хаос и несигурност, липсва оценка на въздействие на кръга от лица, които ще бъдат засегнати. Какво налагат тези спешни и извънредни промени три години и половина по-късно", попита червеният Тодор Байчев.

По време на дебата редиците на социалистите бяха оредели заради протеста пред Министерския съвет заради продажбата на ЧЕЗ, който бе подкрепен от левицата. Това даде повод на управляващите да ги обвинят, че не са на работа, когато се гледа ветото на държавния глава.

"Учудвам се, че колегите отляво ги няма. Те не са на работа, те са пред Министерския съвет, драпайки към властта", обърна се към червените Делян Добрев от ГЕРБ.

Соцдепутът Георги Гьоков пък отвърна, че всички си спомнят какво са правили от ГЕРБ през 2013-2014 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Саморазкриването

преди 6 години

Поименно гласувалите против ветото на Президента са тези, които ограбиха, откраднаха, изкуствено фалираха КТБ! Това са ГЕРБ, ДПС и Обединените патриоти.Вече знаем престъпниците.Престъпниците трябва да платят за престъпленията си!

23

Futur

преди 6 години

Дупедатите алчни безсрамни Ще бъдат бутнати и изгонени от България. Който бута и него го бутат зле.

22

решетников

преди 6 години

Смешен ***, само ако наложи вето на половинката може и да мине в парламента.

fallback