Архив: БУлфото
fallback

"Светият синод на Българската православна църква е взел решение да приеме искането на разколническата т.нар. Македонска православна църква и да й помогне да излезе от изолацията, в която попадна след отделянето си от Патриаршията на Сърбия, съобщава гръцкия вестник Liberal и коментира, че по този начин, "България освен силната подкрепа на европейската перспектива, използва и Църквата, за да разшири влиянието си в региона, което е една от характеристиките на българския иредентизъм".

Oще по темата

Вестникът припомня, че до това решение се е стигнало само няколко дни след съвместното заседание на правителствата на България и Македония и след започналите арести на активисти на опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, и след началото на делото за щурма на парламента в Скопие.

Според Liberal опозицията е подложила на ожесточена критика "отварянето" на правителството на Зоран Заев както към България, така и към Гърция и Албания. Вестникът цитира становището на Светия синод на БПЦ, според което е въпрос на "свещен дълг" да се подкрепи Македонската православна църква пред останалите църкви от православието и да се признае статута й, както и думите на патриарх Неофит, че това са "наши братя и наши хора".

Liberal пише още, че автокефалността на македонската църква не е призната от никой, тъй като се смята за схизматична и се самопровъзгласила СЕ, въпреки опозицията на Сръбската православна църква, към която принадлежи от 1967 г., съобщава "Фокус".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Сигобара Сиготочи

преди 6 години

По време на борбите за освобождение българското землище е 250 000 км2. Населението с български корен и самосъзнание е около 9 000 000 човека (7 млн. християни и 2 млн. мюсюлмани). Резултата след Ньойския диктат е загуба на 2/3 от землищаето и 1/2 от населението. Съветска окупация, избиване на почти целия формиран елит след освобождението и 70 г. коунистически терор, продължаващ и в момента със загуба на нови 2 млн. българи по икономически причини. Невероятно е, че още сме тук.

24

Сигобара Сиготочи

преди 6 години

5. Това е най-грандиозния провал довел до най-големите катастрофи за българския народ. през 1912 г. България влиза във войната срещу Османската империя без да е подписан окончателния договор за подялбата на оаманските територии на Балканите. Последствията са ужасяващи. България е била на ръба да бъде разделена териториално между съседите си. Губим 2/3 от националното землище, пристигат стотици хиляди бежанци, 3 млн. остават извън границите и по късно насила са отродени и асимилирани.

23

Сигобара Сиготочи

преди 6 години

4. През 1903 г. след избухване на Илинденско-преображенското възстание България е трябвало да обяви независимост и война на Османската империя. Това щеше да доведе до още по голямо надигане на населението. Още повече, че възстанниците вече са спечелили симпатиите на Европа и на САЩ. Една от най-големите ни грешки след освобождението с още по тежки последици.

fallback