Снимка: Правителствена пресслужба
fallback

Премиерът Бойко Борисов заяви в Рим, че сегашната политика по отношение на мигрантите не може да продължи и европейската дипломация търпи упреци в това отношение.

"Вчера в Сочи Путин и Ердоган решават бъдещето на Сирия – къде са европейските политици? Не може само да понасяме кризите, които ние не създаваме, само поемаме пасивите. Правилният път е затваряне на външните граници и подпомагане на страните от крайната линия. Всички, които бягат от войната, ще получат помощ, защото сме хуманно общество. Но да влизат по законния ред", каза той след среща с италианския си колега Паоло Джентилони.

Джентилони посочи, че в разговорите е разгледана позицията на ЕС и държавите-членки по въпроса с овладяването на мигрантската криза. Той оцени високо усилията на България за справяне с натиска по външните за ЕС граници, въпреки че не е в Шенгенското пространство, в което заслужава да бъде, съобщиха от правителствената пресслужба.

Той посочи също, че като държави-членки на ЕС България и Италия имат общи геополитически интереси. Джентилони изрично подчерта, че България поема Председателството на ЕС в труден и важен за Съюза момент, в който премиерът Борисов може да има много полезна роля. ЕС е изправен пред Брекзит и ще трябва да покажем своето единство, каза италианският министър-председател.

Джентилони каза още, че с Борисов имат обща позиция за развитие на отношенията на ЕС със страните от Западните Балкани. Като подчерта експертизата на България за региона и предстоящата през май среща на върха ЕС-Западни Балкани, той изрази очакването си за напредък на процеса на евроинтеграция.

До срещата на върха през май 2018 имаме много работа по темата Западни Балкани, но веднага може да започнем с инфраструктурата в района – коридор №8, присъединяването с жп линии, магистрали, което създава нови възможности за бизнеса. Всички, които искаме да гарантираме на Балканите сигурност, трябва да започнем оттук, без да си поставяме грандиозни цели, коментира Бойко Борисов.

Според италианския премиер на базата на добрите икономически отношения може да се говори за още инвестиции в България.

След срещата премиерът Борисов излетя спешно за България с правителствения самолет, след като получи телефонно обаждане в колата на път за римското летище Чампино, съобщава "24 часа".

Премиерът не изчака журналистите, които го следваха в друга кола, тъй като трябваше да даде брифинг на летището. По-късно от правителствената информационна служба уточниха, че посещението на министър-председателя в Италия се е движело според предварителния график и определените въздушни слотове за излитане и кацане на правителствения самолет.

Възможностите за промяна в слотовете са били невъзможни поради необходимостта самолетът да бъде използван за полета на вицепремиера и министър на външните работи г-жа Захариева, която днес трябва да пристигне на официално посещение в Кувейт, отчитат от пресслужбата на МС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

123

Европа?

преди 6 години

Баце, Европа отдавна няма думата в нито една държава от близкият изток. Като цяло, Европа остава регионална сила. Щатите, Русия, а в бившите османски територии Турция. Това ще е света в бъдеще.

122

пенко

преди 6 години

Започвам да вярвам ,че в един момент / в "шибанярск.я" правен факултет на СУ / ще се изучава РОМСКО ПРАВО ...сиреч "ПРАВОТО Е НА СТРАНАТА НА ПО-СИЛНИЯ!" -дори и "по-силния" да е временен !!! НИЕ ДОРИ НЕ ИЗБИРАМЕ СЪДИИТЕ /иШЕФОВЕ/... КАКТО ПРИ "ПАРТОКРАТСКАТА ДИКТАТУРА" -... КАК СЪДЯТ ВИНОВНОСТ /-БЕЗ ДА СА ИЗБРАНИ/ -УМ НИ МИ ГО ПОБИРА!!! НАЗНАЧЕНИ СЪДЛЬОВЦИ И СЪДЛЯРКИ ЗАВЪРШИЛИ "ПРАВО" ...И "НЕЗАВИСИМИ"... И БЕЗСМЪРТНИ !!! ЗаПлАтИтЕ иМ !!!!!!

121

анонимен

преди 6 години

САЩ забраниха 3 руски проекта в България, сега ставаме енергийно зависими не само от Русия и Запада, но и от съседните страни.Енергийна дупка ставаме, ако не купуваме ток от Турция и Румъния без АЕЦ-Белене.Кунева и за народен съд , и не само тя.

fallback