Снимка: visualhunt.com
fallback

БСП скочи срещу управляващите заради ниските възнаграждения на учените и ги обвини, че заради политиките им все повече български изследователи напускат страната.

Повод за острата декларация на БСП е отхвърленият законопроект на левицата за въвеждането на минимални прагове на заплащането за учените и преподавателите.

"Заради ниските заплати и неадекватните условия за научни изследвания българските учени масово напускат страната. В България има цели научни области, в които не достига компетентност. Наредили сме се на последно място по брой изследователи в Европа", заяви Анелия Клисарова от БСП.

По думите й в нито една европейска страна учените не получават заплати по-ниски от заплатите за неквалифициран труд.

"За какво качество може да става дума, когато нямат елементарните си средства за същуствуване. Когато възнаграждението на младите учени е равно на минималната заплата, а професорите са с под 1000 лева, на какво бъдеще се надявате? Дори тези, които наемаме като сервитьори, са с над 1000 лева заплата", посочи соцдепутатката.

Според Клисарова в резултат на недалновидната политика деградира научният климат, а младите учени са останали само 14% от целия академичен състав. Всяка година 10 000 българи заминават в чуждите университети, настоя тя.

Клисарова заяви и че поведението на управляващите е необяснимо на фона на предизборните клетви за подкрепа и любов към образованието.

Според нея трябва да се положат усилия, за да се стигне до положително решение за връщане на страната ни към европейските цели.

"Първото условие е да осигурим заплащането на учените и преподавателите, което да им позволи да живеят достойно от своя квалифициран труд, а не от каране на такси. В противен случай ще трябва да разширяваме магистралите към Терминал 2", заключи Анелия Клисарова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

67

ognyanz

преди 6 години

Наука без пари не се прави. Ако на десет научни работници един създаде нещо стойностно, това ще е голямо постижение. Но за да може това да се случи, трябва всичките десет да получат достатъчно финансиране за да работят, без да се притесняват на насъщния.

66

Продължавам

преди 6 години

Специалността "Право" също е била предпочитана от много от българските студенти, които преди Девети септември са следвали в чужбина.Специалностите "Изкуствознание" и "Литература" (немска, френска, английска, италианска), са били избирани предимно от богати девойки или от дъщерите на тогавашния ни интелектуален елит.Преобладаващата част от тогавашните български студент в странство са били синове на хора от средната класа и са предпочитали да учат за лекари и инженери в Германия и Австрия.

65

Изчетох коментарите

преди 6 години

Някой неколкократно бие тревога, че повечето българи се насочват към специалности в областта на икономиката, психологията, медиите. Наистина, там има пренасищане с кадри, но е пресилено да се твърди, че тези области на знанието не са наука. Обект на научно изследване може да бъде всяко природно и социално явление.Относно българските студенти в чужбина преди Девети септември - не е вярно, че са следвали предимно икономика. Най-много са били онези, които са учили за лекари и инженери.

fallback