Снимка: БТА

Беше дадена заявка, че председателството ни на Съвета на ЕС ще бъде надпартиен приоритет, по който трябва да се обединят не само парламентарно представените сили, но и правителството, институциите и гражданите, заяви министър Лиляна Павлова след като беше изслушана днес от парламентарната комисия по европейските въпроси.

В рамките на следващите месеци ще проведем задължителния дебат по националната програма и националните приоритети на българското председателство, информира Павлова депутатите.

През юли тя ще внесе проекта за националната програма на председателството в Министерския съвет, а след утвърждаването му проектът ще бъде представен и в Народното събрание, ще има и публични дебати с всички заинтересовани.

Официалното откриване на председателството ни ще бъде на 11 януари 2018 г.

Около 2000 срещи ще се проведат в рамките на брюкселското измерение на председателството, а в България са предвидени между 200 и 300 срещи на различно ниво. Желанието ни е да ги оптимизираме и не просто да правим събитие след събитие, а наистина да бъдат смислени, с ясен дневен ред и концепция, подчерта Павлова.

В страната ни ще бъдат проведени около 30 събития на най-високо ниво, включително среща на високо ниво във формат България, триото, ЕС и страните от Западните Балкани, която ще бъде вероятно през май или юни.

Павлова уточни още, че има определен бюджет за председателството, но ще се направи актуализация за допълнително финансиране, свързано със строително-монтажни дейности в НДК, нова обществена поръчка за IT сигурност, за обезпечаване на телевизионната техника.

Председателят на комисията Кристиан Вигенин коментира, че по темата "председателство" има желание за активна съвместна работа между политическите сили в парламента. Той оцени положително факта, че съвместната работа между парламента и правителството ще продължи занапред.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase