Снимка: архив Булфото
fallback

Дори АЕЦ "Белене" да бъде 100% собственост на новия инвеститор, за България остават другите разходи, каза в студиото на "България сутрин" бившият енергиен министър Трайчо Трайков.

"Само цената на свързващата инфраструктура е около 2 милиарда лева, а цялата сметка - управлението на диспечерите на мрежата, окончателното извеждане от експлоатация, радиоактивните отпадъци, както и незастраховаемият ядрен риск, всичко това е сметка за още много милиарди лева, които вероятно ще се доближат до изграждането на самата електроцентрала", категоричен бе Трайков.
Oще по темата


По думите на политика пред Bulgaria ON AIR дори инвеститорът на АЕЦ "Белене" да няма икономически, а, например - геополитически цели, пак остават разходи, които трудно могат да бъдат включени в цената на проекта и остава да дойдат от българския данъкоплатец.

Вчера енергийният министър Теменужка Петкова заяви, че започва отделяне на активите и пасивите на АЕЦ "Белене" в отделна компания, за да започне процедура по приватизация.

Това означава, че в края на август, началото на септември страната ни ще разполага с два атомни реактора, като държавата трябва да реши какво ще прави с тях, ако има инвеститорски интерес.

Според Трайчо Трайков този ход на правителството изглежда логичен, но при заявените от управляващите критерии за приватизацията, се подготвя изхарчването на още един брой неизвестни стотици милиони левове.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

54

Така правят белите

преди 6 години

Листвайте я на борсата и да могат българските граждани и фирмите да си купим акций от този ядрен проект ,а не там китайци-митайци и други някви да обират каймака.

53

Анонимен

преди 6 години

На бас че централата в Белене, ако я има, ще бъде китайска.

52

Най-лошият кошмар

преди 6 години

На път сме да се сдобием с 100% частна руска атомна централа в България.

fallback