Снимка: архив Булфото
fallback

Здравният министър Илко Семерджиев определи пръстовия отпечатък за влизане в болниците като "зловещ експеримент". Очаква се по въпроса окончателно да се произнесе петчленен състав на ВАС на 16 март, след като тричленен състав определи наредбата за нищожна и временно спря действието й.

Семерджиев коментира, че такъв идентификатор в извънболничната помощ няма да има.

Oще по темата

"Ако имахме възможността да дайстваме малко повече време или през законодателна инициатива – такъв зловещ експеримент с българския народ никога не бихме допуснали", подчерта той.

На отчет за 1 месец работа на служебния кабинет той посочи като най-тежка задача в своя ресор възстановяване на договорното начало и подписване на НРД за 2017 година, което вече е ефакт, а в последните две години се проваляше.

"За първи път се предвижда саморегулация – там, където има преразход на средства по клинични пътеки. Средният размер на месечните разходи за болнична помощ ще бъде 133.2 млн. лв., ако се прескочи 3%-та граница, започва намаляване на цените на онези клинични пътеки, които са направили преразхода, но в никакъв случай не означава, че се намаляват обемите, напротив", обясни той.

Семерджиев каза, че пациентите ще получават персонализиран финансов отчетен документ, за да знаят "какво се е случвало с тях и на каква стойност". Той ще бъде въвеждан поетапно, но в края на годината ще имаме пълен анализ на цените на клиничните пътеки и административното ценообразуване ще прерасне в истинско, свързано с разходите, смята министърът.

По думите му отпадането на лимитите е голямата придобивка за пациентите. Министърът очаква с това да започне плавно стопяване на централизираната листа на чакащите в НЗОК, която надхвърляла над 3500 души към момента. В първичната извънболнична помощ бюджетът е увеличен с над 13 млн. лв., а в специализираната - с над 14 млн. лв.

Като задача той си постави в следващите дни да разгледа финансовата дисциплина на лечебните заведения, особено тези с държавно участие. Дълговете им в края на 2016 г. са 509 млн. лв.

"За първи път в България дълговете на болниците са надминали половин милиард. От тях 417 млн. лв. са на държавните болници, от които 150 млн. лв. са просрочени, 92 млн. лв. са на общинските, от които 42 млн. лв. просрочени", посочи той. Семерджиев вече е изпратил писма с искане за оздравителни планове от ръководствата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

Анонимен

преди 7 години

Вместо отпечатък трябва здравна карта и единна система. Не може 100 пъти да ти махат сливици или нещо друго.

46

doctor

преди 7 години

Mnogo vi znae pipeto i ste sposobni vsichko novo da opluete.Zabolekar no s menidjment i opit. Smelo momche. Bravo ILKO . Razkarai vsichki tezi koito sa nekadarni da rakovodiat i da praviat ogromni razchodi ot budgeta na Zdravnoto Ministerstvo.kolko profesori i dozenti minacha prez tova ministerstvo i kakvo? Samo razrucha i burokrazia..Bravo che davach chance na tova momchenze da se lekuva v Germania.Ug vav VVMA ima veliki profesori kato prof.VLADOV koito praviat vsichko ama za mnogo pari..

45

Анонимен

преди 7 години

"Учудващо е как може да се даде на един зъболекар като Семерджиев да прави здравната реформа. Уникално !?"Учудвай се ти, като не знаеш кой на какви разноски го пратиха да " учи за реформите" през недалечната 1987 година

fallback