Снимка: архив, Булфото
fallback

Подробни обяснения за плавното повишаване на възрастта за пенсиониране и необходимия трудов стаж публикуваха от Националния осигурителен институт (НОИ). Такъв тип обяснения се разпространяват за първи път от приемането на пенсионната реформа през лятото на 2015 година.

През настоящата 2017 г. ръстът  на възрастта за пенсиониране се повишава с още два месеца, както е планирано.

Така за жените вече е необходим стаж с два месеца повече – 35,4 г., а за мъжете – 38,4 г. Възрастта за оттегляне от работа за първите вече е 61 г., а за вторите – 64 г.

С този тренд от два месеца на година през 2037-а границата трябва да бъде изравнена за двата пола: стаж – 40 години и възраст 65 години.

От НОИ разясняват, че ако някой няма право на пенсия по условията, показани в таблицата, то следва да опита по реда на член 68, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Там е указано, че за да  получиш пари за старост от държавата, трябва да имаш минимум 15 години действителен стаж. Това се проверява в НОИ и когато се потвърди, експертите преценяват каква сума да се отпуска месечно на дадения човек.

Оттам допълват, че за тези с реален стаж от 15 години на този етап пенсията е 137 лева и 17 стотинки.

Как се определя средномесечният осигурителен доход, който е основен за размера на пенсията?

Това на практика са вноските, които ни се удържат всеки месец върху заплатата. Десетки са случаите, при които дадена дейност се счита за стаж, но не се взема предвид за определянето на пенсията. Ето част от тях: времето на наборната или алтернативна служба, отпускът за бременност и раждане. И още: при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст и за отглеждане на дете без право на парично обезщетение.

Когато човек е осигурен по едно правоотношение за всички социални рискове и пострада при трудова злополука или се разболее заради работата си, тогава доходът му може да претърпи корекции.

"Тогава средномесечният осигурителен доход, от който се изчислява пенсията за трудова злополука или професионална болест, може да се определи и от дохода, върху който са правени осигурителните вноски за всички социални рискове", обясняват от НОИ.

Изключения от правилото

Изключение от общия принцип за пенсиониране осигурителният кодекс прави за няколко категории лица. Сред тях са военнослужещите, държавните служители, включително тези от ДАНС, следователите, офицерите и сержантите от НСО, някои от служителите в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", водолазите и резервистите на активна служба.

Повечето от изброените придобиват право на пенсия при навършване на възраст 53 г. и 27 г. общ осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени по закона, по който са работили. От 1 януари на всяка следваща година възрастта за пенсиониране се увеличава с  два месеца до достигане на 55 г. през 2029 г.

Служителите на длъжност "водолаз" в Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” на МВР придобиват право на пенсия 10 г. по-рано – при навършени 43 г. и 15 г. на длъжност "водолаз" в тази дирекция. За тях от 1 януари на всяка следваща година възрастта се увеличава също с два месеца до навършването на 45 г. през 2029 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Ха ха -продължение

преди 7 години

Продължението качих преди 2 часа, но е изчезнало.Та, значи, Вашият покровител да ви уреди към колективи, разработващи няколко проекта. Няма да работите, ще работят онези, дето нямат връзки, а вие ще взимате наравно с тях парични бонуси.След приключването на проектите, с одобрението на покровителя си, ще публикувате обобщените резултати от единия от тях.Това ще бъде Вашият хабилитационен труд и ЩЕ СТАНЕТЕ ДОЦЕНТ. Като такъв ще "работите"(дремете) в БАН до 65 г.,независимо дали сте мъж или жена!

25

Ха ха ха ха ха

преди 7 години

Да ви светна.Без да си давате зор, може да направите 40 г. трудов стаж. Но само при условие, че намерите съответните връзки и, веднага след дипломирането си, станете редовен докторант в БАН (стипендията е добра, трите години на докторантурата се зачитат за стаж). После ви назначават в БАН на научна длъжност. Гледайте да се уредите в някой от онези институти, чиито "учени" са длъжни да се явяват в сградата на института само веднъж седмично, за 2-3 часа - във вторник следобед. - Продължение

24

Анонимен

преди 7 години

Ей, умници, а който на 65 има стаж 48 г ще му дадете ли повече пенсия? Или като стигне 40 да спре да работи до 65г. Да е точно.

fallback