Снимка: Facebook
fallback

При подаден сигнал за бедстващ човек в планината до два часа мобилните оператори ще дават информация към спасителните екипи къде се намира телефонът му.

Това решиха депутатите като приеха спешни промени в Закона за защита при бедствията.

Oще по темата
До поправките се стигна след инцидента с туриста Мирослав Късовски, който беше открит мъртъв в Стара Планина след седем дни издирване. Тогава приятелите му призоваха за законови промени относно предоставянето на информация от телекомите, когато се издирват хора.

Телефонът на Мирослав е бил засечен от клетките на два мобилни оператора, но докато се стигне до информацията са минали два дни.

Досега само полицията можеше да иска достъп до данни от мобилни оператори, които да предоставят информация за района, в който е засечен сигнал от съответния абонат. Това може да се случи и само ако лицето е обявено за издирване.

За бедстващи обаче процедурата обикновено отнемаше повече от 48 часа, което е фатално при инциденти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Анонимен

преди 7 години

Проблема не е в мобилните оператори, а в ниската култура на пишман туристите. Да качиш два пъти витоша, не те прави пламинар от световна класа. Елементарни познания за планината, екипировката, ориентирането нямат, после спасете ме

8

T

преди 7 години

До 1Така е, но могат да засекат къде за последно е имал обхват, както и последно обаждане. Все е от полза, а този закон отдавна трябваше да бъде променен.

7

Анонимен

преди 7 години

Номер 6 нещо не си е пил хапчетата. 13% ви давам, чебурашки.

fallback