Снимка: Олег Попов, Dnes.bg

Пържоли, хляб, банани, благонадеждни и неблагонадеждни семейства, разделящи обществото преди 1989 г. се промъкнаха в дебата за промените в Закона за обявяване на комунистическия режим за престъпен.

"И сега си личи кои са били галеници на режима и го защитават, макар че техните наследници учат в САЩ, включително и синът на соцлидерката Корнелия Нинова", упрекна Лъчезар Иванов от ГЕРБ.

Още по темата

Според него по време на тоталитарния режим обществото е било разделено на правоимащи и правонямащи.

"Едните живееха в лукс, имане и възможности, но другият свят беше на хора, които нямаха и се трудеха като пчелички за благото на другите", обвини той.

Лъчезар Иванов разказа, че и той е бил сред тези, които са били под натиска на комунизма.

"Когато отказах да стана член на БКП, ми казаха: "Другарю Иванов, ако искате да се храните трябва да станете член на партията, ако искате да имате пържола между две филии хляб трябва да станете член, иначе ще има само две филии хляб", сподели депутатът.

След нето Петър Славов от РБ припомни, че хората са се редели на опашки за банани.

Иван Станков от АБВ обаче им опонира, че каквото е било е минало и тези, които са извършвали престъпления вече са наказани, а сега има по-голямо разделение в обществото.

"По селата в момента има само стари хора, които чакат да чуят камбаната, за да разберат кой е умрял. Както се казва във фолклора: "Няма агне да умре, няма петел да пее", каза той.

Червеният депутат Янаки Стоилов риторично попита какво ще помогне премахването на избелелите комунистически лозунги останали по сградите на бившите ТКЗС-та, след като "там вече няма говеда, няма и цигли".

"С този закон ще трябва да поставите и табели по сградите на институциите – на парламента, на Министерски съвет, те са построени по време на комунистическия режим, който е обявен за престъпен. Заклеймявате период от развитието на страната, при който въпреки всички грешки и насилието в начало, България достигна най- силната си икономика, най-високото си социално и духовно развитие", обвини той.

За съпартиеца му Георги Божинов този закон също е позорен и ще бъде петно върху парламента, ще е исторически недостоверен, несправедлив и ненужен.

От ДПС пък обвиниха, че винаги когато десницата се чувства слаба, търси начин да скара движението с БСП.

"Това е целта и сега този закон", скочи Четин Казак.

Според лидера на ДОСТ Лютви Местан, ако днешното българско общество е разделено по оценката за наследство на комунистически режим това означава, че рецидивите на комунистическия режим са още живи.

Той обаче предупреди, че през последните няколко месеца ставаме "свидетели на откровени напъни на външни сили" за отклоняване на България от стратегическия ценностен избор за членство в НАТО.

Той посочи като пример изказване на директора на Руския институт за стратегически изследвания при администрацията на президента на Руската федерация генерал Леонид Решетников, че членството ни в НАТО не помага на отношенията ни с Москва.

Местан смята, че целта на такива изказвания е България да бъде извадена от НАТО и да бъдат преследвани всички онези български политици, които днес си позволяват да защитават ценностите на евроатлантизма.

"Дебатите днес трябва да са каква е България и ще остане ли на своя стратегически път - да се развива като модерна, европейска, стратегическа държава", настоя Лютви Местан.

Методи Андреев обяви, че изказванията на социалистите са ода на лицемерието.

"Вашата партия все повече прилича на един сицилиански клан, поставяте вашите родови връзки пред интереса на държавата", скочи той.

Според Станислав Станилов от "Атака" комунизмът си е отишъл и е работа на академичните среди да направят оценка за него, но това може да се случи след време.

"Това е закон срещу мъртвец" и "Вадите на умряло куче нож", обобщи той.

В крайна сметка след емоционални изказвания и продължили над три часа дебати, промените в закона, внесени от депутати от РБ и Методи Андреев от ГЕРБ, бяха приети.

Те предвиждат всички символи, лозунги, фотоси, знаци и всякакви предмети, създадени през комунистическия режим, с цел неговата възхвала, да бъдат премахнати.

Задължението за премахване на комунистическите символи се възлага на всички държавни органи, техните филиали в страната, както и на местната власт. Задължението се вменява и на "публично-правни организации, физически или юридически лица", които по силата на закона, ще трябва да предприемат действия за преодоляване на тежкото наследство от комунистическия режим".

Според новите текстове всички символи, възхваляващи комунистическата власт от 9 септември 1944 година до 10 ноември 1989 година, могат да бъдат предоставени в Музея на социалистическото изкуство.

Единственият вариант, при който такива предмети могат да бъдат видени публично, е като задължително бъде посочен престъпният характер на режима чрез информационна табела.

На местата, на които има монументи, чието преместване не може да бъде направено веднага, задължително трябва да бъде поставена указателна табела с текст: "Комунистическият режим в България - 9.09.1944 г.-10.11.1989 г. и дейността на БКП са обявени за престъпни със закон, приет от 38-то Народно събрание".

Друг нов текст в закона задължава образователното министерство, директори на училища, учители и ректори и преподаватели в университетите, както и публични организации да предприемат действия, така че в помагала, учебни планове, учебници и в образователния процес комунистическият режим, както и неговите партийни и държавни ръководители да бъдат точно и обективно отразени.

За нарушение на изискванията физически лица могат да бъдат глобявани с 200 лв., а юридическите лица - с 2000 лв.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase