Снимка: Олег Попов, Dnes.bg
fallback

Депутати от различни парламентарни групи оспориха внесения от омбудсмана Мая Манолова законопроект за поправки в Изборния кодекс за въвеждане на мажоритарна система.

Oще по темата

"От медиите научихме, че омбудсманът Мая Манолова е депозирала в Народното събрание проект за изменение на Изборния кодекс, адресиран до председателя на парламента. Тепърва предстои да се види дали и кой ще го внесе официално", коментира пред БНР Четин Казак от ДПС.

Той припомни, че само Министерският съвет и народните представители имат право на законодателна инициатива.

Казак обясни, че към момента депутатите от ДПС нямат изработена партийна позиция.

Според него мажоритарният вот звучи примамливо, но системата се прилага в страни с развита демокрация и е необходим сериозен анализ преди имплементирането ѝ у нас.

Прогнозата за евентуалните рискове трябва да направят експерти политолози и специалисти по изборно законодателство, допълни той.

"При български условия чистият мажоритарен вот крие огромни рискове за политическия плурализъм и за адекватното политическо представителство на българския народ. Аз лично не бих подкрепил въвеждането на чист мажоритарен вот", коментира депутатът от ДПС.
 
Казак изтъкна, че от начина на райониране на страната в голяма степен зависи и изборният резултат в съответните райони.

Според него големият брой малки избирателни райони крие и друга опасност.

"Изборите за парламент ще бъдат почти като изборите за кмет. Някои райони ще съвпадат със съответни общини, а други сигурно ще бъдат образувани от съчетаването на две по-малки общини. Това води със себе си всички негативни последици, които наблюдаваме при изборите за кмет - възможност за огромно влияние на местния бизнес, възможност за влияние на контролирания вот върху този вече доста ограничен кръг избиратели. На следващо място – злоупотребата с власт от страна на политическата сила, която доминира в тези общини. Това води до опасност и политическото малцинство в този район тотално да бъде обречено да не бъде представено в парламента", предупреди Четин Казак.
 
Марин Киров, председател на правния съвет на АБВ, допълни, че районирането е ангажимент на президентската институция.

Според него има разминаване между проведения референдум и внесения законопроект.

"Референдумът говори за абсолютно мнозинство в два тура - чисто мажоритарна система. Което означава, че трябва да са гласували за даден кандидат повече от половината от всички избиратели, имащи право на глас. Докато законопроектът въвежда едно обикновено мнозинство, каквото имаме и в момента - повече от половината от гласувалите", разясни той.

Депутатът от "Атака" Явор Нотев уточни, че партията няма да внесе законопроекта на Манолова.

Той смята, че законопроектът предвижда и съставяне на тежка изборна администрация.
 
"Моята математика показва две неща, първото е, което се признава от всички, че не достигат достатъчно гласове, за да може автоматично и служебно гласът на тези, които са подкрепили референдума, да стане закон. Това е несъмнено така, било за малко, било за много, но правото е формално и когато не достига нещо, то отговорът не е "да", не е "около" или "може би", обясни Нотев.
 
Социалистът Георги Анастасов заяви, че позицията на партията е за пропорционална преференциална система без ограничения и социалдемократите са се борили против мажоритарната система, която облагодетелства богатите кандидати, които могат да си позволят скъпа кампания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 7 години

Със зъби и нокти досегашните депутати бранят партийната избирателна система. Не е грешка - попорционалната е партийна, реакционна система. Тя назначава лица, неизвестни на електората. Каквито и комбинации и варианти да предлагат - Тази система е спирачка на развитието и на демокрацията. Виждаме какви са ни народните избраници - почти нищо не разбират от общество, от икономика. А моралът им-м-м-м ...Те са ловци на изгода. И приемат закони, каквото им се наредят от м-ята. И не "безвъзмездно"!

22

Анонимен

преди 7 години

Аз мисля, че един мажоритарен бой ще им подейства добре да дебелодупетата.

21

Наблюдател

преди 7 години

Исторически първата прилагана избирателна система е била мажоритарната и продължителен период тя е била единствения начин за образуване на изборните органи. И сега в повече от 90 държави в света се прилага тази система. Тя е по-лесно разбираема за избирателя.Чрез мажоритарната избирателна система се създават предпоставки за относително стабилен парламент с добре изразени мнозинства. От това се страхуват нашите "любимци в парламента", че повечето няма да бъдат избрани никога

fallback