Снимка: архив, БулФото
fallback

Българската и руската страна създават съвместна работна група, която да разгледа възможните варианти по проекта АЕЦ "Белене" след решението на международния арбитраж в Женева. За това се договориха министърът на енергетиката на Теменужка Петкова и представители на ръководството на Държавната корпорация за атомна енергия на Руската федерация "Росатом", според съобщение на Министерството на енергетиката.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова е в Москва за среща с представители на "Росатом" по въпроса как да бъдат уредени задълженията на НЕК за произведеното оборудване на АЕЦ "Белене".

Решението на Арбитражния съд от миналия месец постанови България да плати над 550 милиона евро на руския производител за неосъществения проект АЕЦ "Белене". Българското правителство търси възможност да продаде неплатеното все още оборудване в Иран или друга държава.

Вече има проявен инвеститорски интерес към проекта АЕЦ "Белене", призна министърът на енергетиката преди седмица, но отказа да даде повече подробности.

Преди дни Петкова призова от парламентарната трибуна да се мобилизира експертният потенциал, за да бъде избрано най-доброто решение за България. И отново припомни вариантите – НЕК да плати 550-те млн. евро, за които беше осъдена от “Атомстройекспорт”, както и лихвите – по 167 хил. евро на ден, а след окончателно разплащане да стане собственик на оборудването за централата.

Другата възможност е двете дружества съвместно да търсят купувач на оборудването, а третата – проектът да се реализира като частен чрез обособяване на активите и пасивите на централата в дружество, което да се продаде от Агенцията по приватизация.

Най-лошият вариант, според Петкова, е да се плати цялото оборудване, да се отпишат разходите за изграждането на площадката – над 1,4 млрд. лева, и да не се случи нищо. Тя припомни, че крайната цена на проекта е почти 10,5 млрд. евро и НЕК не може да си позволи да влезе в такава инвестиция.

На днешната среща двете страни са били категорични, че сътрудничеството между АЕЦ "Козлодуй" и руската компания "Росатом" ще продължи.

Очаква се процесът по удължаване живота на 5-ти и 6-ти блок на българската атомна централа да завърши успешно. Всички дейности в АЕЦ "Козлодуй" се изпълняват по график. По този начин България ще може и през следващите години да задоволява 32% от потребностите си от електроенергия от атомната централа, подчерта Петкова.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

анонимен

преди 7 години

сьздаи работна група по някои вьпрос и чакаи да се реши ако доживееш=====

19

Анонимен

преди 7 години

ЕС отсъди в полза на Русия поради неизпълнение по някакви договори които ЕС стопира .Това е играта на големите държави България винаги е била между двата лагера след Освобождението хем да се хареса на Русия ,хем на Запада и заради тази своя раздвоеност винаги е на Земята .Ние нямаме собствено достойнство и самочувствие че можем да се справим сами затова винаги ни разпокъсват на парчета .Когато се осъзнаем и почнем да работим сами за себе си тогава че успеем .Иначе Амин народе

18

Оня с коня

преди 7 години

Заявява се плащане на момента но преди това се иска оглед на готовото оборудване. Прави се екип и се отива на инспекция. Гарантирам Ви, че Росатом няма да се съгласи защото няма построено оборудване. Те спечелиха делото благодарение на, тяхната агентура в БГ. В съда са се разглеждали само документи. Твърдението на Росатом, че оборудването е построено на 80% не са проверени на терен, няма инвентаризация със съответните серийни и технически номера. Нали се сещате ...?

fallback