Снимка: Reuters, архив
fallback

Лихвите при просрочени задължения от фирми и физически лица да бъдат намалени и диференцирани, настояват от Реформаторския блок.

Според тях в момента България е уникално изключение от останалите европейски държави и сме на първо място по високи лихви при просрочени плащания.

За да поправят тази несправедливост, реформаторите са внесли поправки в Закона за задълженията и договорите.
Според промените размерът на наказателната лихва ще се определя от основния лихвен процент плюс 8% процентни пункта за фирми и плюс 4 на сто - за физически лица.

В момента в България при забавени плащания се плаща основната лихва плюс 10 процентни пункта, а законът с тази норма е приет преди 20 години, когато е имала по-скоро компенсиращ характер, който сега се е превърнал в санкциониращ.

Не са единични случаите, когато хората се оплакват, че след години разбират за свои задължения, но заради лихвите дължат с 50 и повече процента над първоначалната сума, обясни Петър Славов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

друг анонимен

преди 7 години

До АнонименВсинца гласуваха против премахването на тези безкрайно незаконни текстове. Въпреки, че общественото мнение беше настръхнало, а политиците си правеха пиар, как се борили за корекция на ГПК. Изборите бяха далече тогава. Сега наближават и пак мънкат за този проблем. Не им вярвайте на това, което говорят, гледайте ги какво правят!

4

Анонимен

преди 7 години

Първо да махнат халваджийските тефтери и хвърчащите листа от член 417 и 418 и да спрат пладнешкия обир на мутрите ЧСИ. Също да се закрият арбитражите и единствената институция за извънсъдебно решаване на спорове да е Арменска Апостолическа Църква както си му е реда.

3

ха промяна де

преди 7 години

До ужас бг Правилно. Така им харесва, така правят. Уникален пладнешки грабеж, подкрепен от всички партии. Той е една от основните причини родния "елит" да има външна подкрепа. Нищо съществено няма да се промени по гореспоменатата причина.

fallback