Снимка: Булфото, архив
fallback

Максималният брой на изборните секции в чужбина ще е 35. Това решиха депутатите като приеха окончателно текстове с поредните поправки в Изборния кодекс. За разкриване на изборните бюра извън дипломатическите и консулските представителства ще се изискват 60 заявления.

До тези промени в кодекса се стигна след консенсус между управляващите партии, които коригираха текстовете заради протести на българи зад граница заради първоначалните ограничения и ветото на президента Росен Плевнелиев върху изборното законодателство, което беше преодоляно.

Очаквано против ограничаването на броя на изборните секции бяха от ДПС, както и независимите депутати от партията на Лютви Местан ДОСТ.

Според тях така се ограничават правата на българите в чужбина и най-вече на тези в Турция. Според Местан текстовете са фашистки и ще доведат до етнонацизъм, заради който историята ще осъди управляващите.

Четин Казак от ДПС коментира, че никога до сега "тези наши сънародници в Турция, честни и достойни български граждани, не са представлявали и не са давали съмнение, че са опасност за националната сигурност".

"Това са текстове, с които се цели да се угоди на крайните националисти и ксенофобите, които делят собствените си граждани на такива, които живеят в страната и такива, които живеят в чужбина", посочи Казак.

Той обвини, че поправките не са на ГЕРБ, а на Патриотичния фронт, който ГЕРБ подкрепя, защото имат договорка.

"Това е условието за подкрепата на кабинета на Борисов", скочи Казак.
 
Съпартиецът му Тунчер Кърджалиев се обърна към ГЕРБ с думите: "Когато се навеждаш - и ти, и гръбначният ти стълб губят част от благородството си".

Шефът на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ посочи, че таванът на броя на секциите е съобразен с пределната максимална активност в САЩ и Англия на последния вот.

Друга промяна в Изборния кодекс, по която има консенсус, предвижда населените места с над 350 жители да избират пряко кмет. Сегашното ограничение е за 400 жители.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

3

Анонимен

преди 7 години

Разликата между БЪЛГАРИТЕ, живеещи в чужбина (като мен например) и БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ, живеещи в Турция е, че последните не се чувстват българи, не говорят (а и не владеят) български, не милеят за България и ако планират да се върнат в нея, то е като предците си-османските завоеватели, т.е. за да окупират български територии и ги присъединят към "майката родината". Естествено е да се вземат всички мерни да се пресече правото им на глас в една България, която никога не са разглеждали като своя.

2

Шаран БГ

преди 7 години

Защо г-н Казак не обясни : Защо живеещите в чужбина български граждани имат право на изборен глас? По Конституция всички граждани на Републиката трябва да плащат данъци, такси и налози, обявени със закон. Какви данъци плащат на България мои познати живеещи в Испания ? С какво право те гласуват за властници в тази държава, които да харчат парите ,смъкнати от моя гръб?? Каква е логиката - къде е т.н."конституционен съд" ? Зад граница работят за благото на друга държава - и хоп..бай *** депутатин

1

анонимен

преди 7 години

на последните избори колко бьлгари в чикаго гласуваха и каква беше активността

fallback