Снимка: БТА, архив

Недопустимо е народът на Ботев и Левски да бъде сочен за пример на корумпирана нация в Европа, заяви президентът Росен Плевнелиев на форум, на който бе представен доклад на Центъра за изследване на демокрацията за нивото на корупция у нас.

По думите на държавния глава не бива да се заблуждаваме, че с лекота ще решим проблема с корупцията, но друг път няма.

"Корупцията е болка на съвремието, виждаме я във всички държави на ЕС. България не прави изключение", посочи президентът и допълни, че застава зад усилията на правителството за справяне с проблема. Според него антикорупционният закон трябва да се случи възможно най-бързо, но няма да постигне целите си, ако е резултат от компромис и изглежда като наложен от няколко политици.

Още по темата

"Призовавам политическите сили да покажат, че борбата с корупцията е приоритет и имат волята да създадат силно антикорупционно законодателство", апелира президентът.

Плевнелиев каза още, че посоченото в доклада – че държавата е завладяна, е най-силната форма на корупция и от няколко години се констатира, че е станало недопустимото. Президентът заяви, че мандатът на правителството на Пламен Орешарски е бил еднозначно определен като период "с най-висока степен на завладяване на държавата".

"Масовите протести и последвалата политическа нестабилност бяха естествена и здравословна реакция на гражданското общество, но тя не може да реши проблемите сама по себе си", каза още президентът.

Той допълни, че настоящото правителство е постигнало определени успехи и има видим спад в корупционния натиск, но нивото на корупция все още остава неестествено високо, защото държавата е завладяна в голяма степен.

По думите му проблемите са тежки, ресурсите за решаването им са ограничени и е необходима институционална и гражданска мобилизация.

"Корупцията е отрицание на доброто управление, тя функционира като допълнителен данък за достъп до публични услуги", каза президентът. По думите му притеснително е, че той се възприема като обичаен, а най-опасното свойство на корупционните практики е тяхното възпроизвеждане. Плевнелиев посочи като опасно и установяването на частен контрол върху правоприлагащите и контролни институции в държавата.

"Завладяването на държавата от олигархични интереси има и своето наднационално измерение, което е пряко свързано със сигурността на страната. Проследяването на корупционната нишка разкрива пред българското общество същинско съзаклятие между нелигитимни чужди интереси и криминални схеми на български бизнес кръгове", обяви Плевнелиев.

Според него българската енергетика е най-тежко поразеният сектор, като повече от 25 години основа на българо-руските икономически отношения е енергийната ни зависимост от Русия.

България не би могла да бъде суверенна държава без либерализиране на енергийния сектор, настоя Плевнелиев, който даде проекта за втора атомна централа "Белене" като пример за непрозрачен проект.

Според него, за да имаме съществен напредък на корупционните реформи, се изисква проактивно отношение от политиците и гражданското общество. Президентът посочи още обществената нетърпимост към корупцията, ефективното взаимодействие между институциите, морал, експертност и професионализъм в администрацията и др.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase