Снимка: Архив Reuters
fallback

Експериментално електронно гласуване ще бъде произведено след 1 януари 2018 г. в три последователни избора, включително частични, в един район на страната. Това реши парламентът, който прие на второ четене текстове от промените в Изборния кодекс, съобщи БТА.

До тази дата Централната избирателна комисия /ЦИК/ трябва да направи три симулации на дистанционно електронно гласуване с измислени партии, коалиции или кандидати,
за да проиграе всякакви възможни технически гафове.

Предвижда се по време на гласуването избирателят да може да измени трикратно своя глас, преди потвърждаването му.

Избирателите, които искат да гласуват дистанционно, се регистрират на интернет страницата и посочват електронен адрес за контакт. Всеки, който е гласувал експериментално дистанционно, може да гласува на същите избори с хартиена бюлетина или машинно.

ЦИК трябва да създаде постоянно действащо специализирано звено за техническо осигуряване и технически контрол на дистанционното електронно гласуване, което ще координира дейността си с Министерския съвет /МС/.

В случай, че експерименталното електронно гласуване е успешно - при гарантиране тайната на вота, сигурността на системата и осигурен граждански контрол върху изборния процес, и не са установени съществени нарушения при произвеждането му, на изборите за членове на Европейския парламент от България през 2019 г. избирателите може да гласуват дистанционно електронно, като резултатите от гласуването се вземат предвид при определяне на резултатите, записаха депутатите.

Според Михаил Миков обаче с разпоредбите се дава възможност за манипулация на електронното гласуване. По думите му тя е заложена в текста, според който звеното за техническо осигуряване на електронното гласуване работи в координация с МС.

По време на дискусията председателят на Народното събрание Цецка Цачева изрази убеденост, че много скоро в България ще можем да гласуваме електронно, дистанционно и при гарантиране на тайната на вота.

Председателят на Народното събрание призна, че всяка новост крие риск, но той трябва да се поеме.

"Ако не са били първите първобитни хора да си покажат ръката извън пещерата, без да се притесняват дали навън вали, трещи или нещо ще им отхапе ръката, къде щяхме да сме днес?", даде пример Цачева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Анонимен

преди 7 години

Това с експериментални електрони ли ще е?

30

не разбирам

преди 7 години

До НЕ ГЛАСУВАМЗащо си мислиш, че досега не са ходили и 30% и ЗАЩО се заблуждаваш, че доброволно ще дадат властта, дори и да не гласуваш. Според мен е по-честно да напишеш за никого и да се види какъв е процента от тези, които не одобряват политиката в България вместо да мълчиш и нищо.....

29

кажете де

преди 7 години

В България вилнее клептокрация. Не знам дали Борисов е наясно и неизползвайки егото му да го управляват, но ..........ако всички не започнем да живеем като граждани на тази страна и не си носим отговорностите в нея, никой друг няма да го стори. Правителствата нещо не се справят. Уж България трябваше да е добре с 10 милионен дълг, а то каква стана след 25 години. Защо направиха тази приватизация за крадците, защо военните още държат страната?

fallback